ETR

Ingolf Wunder

Ingolf Wunder

piano

Ingolf Wunder nie jest jedynym artystą, który po wielu latach nauki gry na jakimś instrumencie zamienia go nagle na inny. I to z ogromnym sukcesem.

Młody Austriak pierwsze lekcji gry na skrzypach zaczynał mając 4 lata, a pierwszy swój występ w roli skrzypka „zaliczył” w wieku lat 8. A jednak mimo sukcesów, za namową nauczyciela, który dostrzegł u niego niezwykłe zdolności pianistyczne, zamienił skrzypce na fortepian. Miał wówczas 14 lat. Sukces jaki rok później odniósł podczas koncertu w Sali Schuberta w wiedeńskim Konzerthaus utwierdził go o słuszności podjętej decyzji.

Ingolf Wunder urodził się w 1985 roku w Klagenfurcie, w Austrii.  W 2010 roku zdobył  II nagrodę na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymał też dodatkowo nagrodę publiczności i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie koncertu i poloneza-fantazji.

Karierę rozpoczął po zwycięstwach w konkursach młodzieżowych: w VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Premio Vittoria Jaffa Righetti w Cortemilia (Włochy 1999), XIV Konkursie Muzyki Europejskiej (Turyn 1999), 63. Konkursie Fortepianowym Steinwaya (Hamburg 1999), Prima la musica w Feldkirch (Austria 2000), Concours Musical de France (Asti 2000), 36. Konkursie Franciszka Liszta w Budapeszcie (nagroda lisztowska Budapesztu w 2001 roku) oraz po sukcesie na warszawskim Konkursie Chopinowskim w 2010 roku.

Pianista koncertuje w wielu zakątkach świata, m.in. w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Szwajcarii, Niemczech, Hiszpan ii, Portugalii, Japonii, Chinach, Korei, na Tajwanie, w Ameryce Południowej i USA. W grudniu 2012 roku zadebiutował jako dyrygent, prowadząc Orkiestrę Akademii Muzycznej w Krakowie na nadzwyczajnym koncercie w Filharmonii Krakowskiej na zakończenie swojego stażu dyrygenckiego pod kierunkiem prof. Pawła Przytockiego.

Artysta występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, m.in.: wiedeńskim Musikverein i Konzerthaus, Tonhalle w Zurichu, berlińskim Konzerthaus, Laieszhalle w Hamburgu, Teatrze Maryjskim i Filharmonii w Sankt Petersburgu, Filharmonii Narodowej w Warszawie, lWigmore Hall, Cadogan Hall i Queen Elizabeth Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Suntory Hall w Tokio, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu.

Od 2010 roku jest wyłącznym artystą Deutsche Grammophon, która wydała dotychczas jego cztery płyty – najnowszy album Chopin and Liszt in Warsaw  ukazał się w 2015 roku.