ETR

Ilyich RIVAS

Ilyich RIVAS

Ilyich Rivas, młody wenezuelsko-amerykański dyrygent, zadebiutował w wieku 16 lat z Atlanta Symphony Orchestra, a  wkrótce potem miał na koncie debiuty z tak znaczącymi orkiestrami ja:  London Philharmonic, Swedish Radio Symphony, Royal Stockholm Philharmonic, Gothenburg Symphony, SWR Radio-Sinfonieorchester Stuttgart, hr-Sinfonieorchester, NDR Radiophilharmonie Hannover, Orchestre de la Suisse Romande czy  Baltimore Symphony Orchestra.

W 2009 roku, po przesłuchaniu do Baltimore Symphony Orchestra przyznano mu stanowiska członka w instytucie dyrygentury przy tej orkiestrze, co umożliwiło mu bliską współpracę z dyrygentką Marin Alsop i Baltimore Symphony oraz studiowanie w Peabody Conservatory pod kierownictwem Gustava Meiera.

W 2011 roku poprowadził Sydney Symphony Orchestra, a sezonie 2012/2013 pracował jako dyrygent-asystent z London Philharmonic Orchestra, z którą oficjalnie zadebiutował w marcu 2014 roku w słynnej Royal Festival Hall.  

Najnowsze sukcesy młodego dyrygenta to debiuty z Orchestre National de Lyon, Auckland Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic,  Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern, udział w festiwalu Schleswig Holstein z NDR Radiophilharmonie Hanover i występy z radiowymi orkiestrami Szwecji, Stuttgartu oraz  Orchestre de la Suisse Romande. Koncertował również z Edmonton Symphony, Cameristi della Scala (orkiestry kameralnej składającej się z muzyków mediolańskiej La Scali).

Ilich Rivas jest również dyrygentem operowym. Przez trzy lata uczestniczył w programie stypendialnym Glyndebourne Festival Opera pod opieką Vladimira Jurowskiego. W 2012 roku prowadził tam z wielkim sukcesem Wesele Figara Wolfgana Amadeusa Mozarta, a następnie w kolejnym sezonie Jasia i Małgosię Engelberta Humperdincka. Wiosną 2014 roku dokonał wspaniałego debiutu z Opera North prowadząc przedstawienia Cyganerii Giacomo Pucciniego. W planach ma poprowadzenie Traviaty Giuseppe Verdiego w Netherlands Reisopera.

Ilyich Rivas pochodzi z wyjątkowej muzycznej rodziny.  Od wczesnych lat  miał okazję nauki dyrygowania u ojca-dyrygenta Alejandro Rivasa, który pozostaje jego najważniejszym mentorem. Młody dyrygent  został nagrodzony nagrodą  Bruno Walter Conducting Prize i nagrodą Priz Julius Baer – przyznawaną podczas słynnego Festiwalu Verbier w Szwajcarii – muzykowi o wyjątkowym talencie.