Henryk WOJNAROWSKI
Henryk WOJNAROWSKI
Jeden z najwybitniejszych polskich chórmistrzów, twórca sukcesów Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie Stanisława Wisłockiego. W latach 1960-1978 był dyrygentem i kierownikiem Chóru Teatru Wielkiego w Warszawie – przygotował tam około 80 premier i kilka prapremier operowych. Z Chórem Filharmonii Narodowej, którym kieruje od 1978 roku, odnosi liczne sukcesy w ośrodkach filharmonicznych w kraju i za granicą, koncertując z renomowanymi orkiestrami symfonicznymi m.in. w mediolańskiej La Scali w latach 1985, 1989 i 1990, w Berlinie, Mediolanie, Monachium, Paryżu, Rzymie, Madrycie, Jerozolimie.
Współpracował z najwybitniejszymi współczesnymi dyrygentami, takimi jak Gary Bertini, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Lorin Maazel, Jerzy Maksymiuk, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Krzysztof Penderecki, Sir Simon Rattle, Helmuth Rilling, Witold Rowicki, Jerzy Semkow, Giuseppe Sinopoli, Stanisław Skrowaczewski, Leopold Stokowski, Stanisław Wisłocki, Antoni Wit, Bohdan Wodiczko.
Systematycznie uczestniczy w festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Toruniu. Przygotował cały kanon dzieł wokalno-instrumentalnych wszystkich epok, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej muzyki współczesnej (m.in. wszystkie dzieła Krzysztofa Pendereckiego z udziałem chóru). Uczestniczył w wielu prawykonaniach polskich i światowych. Wraz z Chórem Filharmonii Narodowej dokonał znacznej ilości archiwalnych nagrań radiowych i płytowych.
Henryk Wojnarowski ma na swoim koncie sześć nominacji do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego Grammy, pięć za nagrania dzieł Krzysztofa Pendereckiego: dwukrotnie za Pasję wg św. Łukasza (1991 – pod dyrekcją kompozytora, 2004 – pod dyrekcją Antoniego Wita), za Polskie Requiem (2005), za VII Symfonię – Siedem bram Jerozolimy (2007) oraz za Jutrznię (2009), a także za płytę z dziełami Karola Szymanowskiego – Stabat Mater, Demeter, Veni Creator, Penthesilea (2008).
W kwietniu 2009 pierwsza płyta z Mszami Stanisława Moniuszki – pod jego dyrekcją – nagrodzona została Fryderykiem w kategorii Album Roku – Muzyka Chóralna i Oratoryjna, druga zaś w maju 2010 została wyróżniona przez francuską L’Académie du Disque Lyrique Złotym Orfeuszem – Arturo Toscanini w kategorii za najlepszą inicjatywę fonograficzną, za jaką uznano promocję twórczości Stanisława Moniuszki. Za ten unikatowy w historii fonografii komplet Mszy Moniuszki Henryk Wojnarowski otrzymał w 2010 Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida (nagroda Samorządu Województwa Mazowieckiego).
W październiku 2005 roku został laureatem nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, jedynej w kraju nagrody honorującej twórców chóralistyki, przyznawanej w Poznaniu od 1999 roku. W czerwcu 2011 roku został uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Henryk Wojnarowski był w latach 1962-2002 nauczycielem akademickim, posiada tytuł profesora zwyczajnego.