ETR

Hannes Minnaar

Hannes Minnaar

Młody holenderski pianista Hannes Minnaar zdobył międzynarodowe uznanie i popularność po sukcesach w Geneva International Music Competition (II nagroda w 2008 roku) oraz Queen Elisabeth Competition (trzecia nagroda w 2010 roku). Od tego momentu wystąpił z recitalami m.in. w Concertgebouw w Amsterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Cloître des Jacobins w Tuluzie oraz na festiwalu La Roque d’Anthéron. Był też gościem Bahrain International Music Festival oraz dwóch edycji Festiwalu Esprit du Piano – w Bordeaux i Guangzhou (Chiny). Jego występy były transmitowane przez BBC3, MDR, Dutch Radio 4 i France Musique.

Hannes Minnaar studiował u Jana Wijna w Konserwatorium w Amsterdamie, które ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Brał udział w kursach mistrzowskich Alfreda Brendla, Willema Bronsa, Menachema Presslera i Ferenca Radosa. Studiował również grę organową u Jacquesa van Oortmerssena.

W wieku 17 lat zadebiutował z Netherlands Symphony Orchestra pod dyrekcją Alessandro de Marchi’ego. Od tego czasu występował z Netherlands Radio Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra, Netherlands Symphony Orchestra, Orchestre de la Suisse Romande, Royal Flemish Philharmonic and National Orchestra of Belgium, pracując z takimi dyrygentami jak Nikolai Alexeev, Marin Alsop, Herbert Blomstedt, Frans Brüggen, Eliahu Inbal, Marc Soustrot i Edo de Waart. W 2013 roku zadebiutował z Royal Concertgebouw Orchestra wykonując IV Koncert fortepianowy Beethovena.

Hannes Minnaar koncertuje również jako kameralista. Jego Van Baerle Trio zostało wybrane do występów w najważniejszych salach koncertowych Europy w ramach cyklu Rising Stars w sezonie 2013/2014. Wcześniej zespół zdobył nagrody m.in. w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lyonie i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD. Poza grą w zespole, Hannes Minnaar koncertował również m.in. z Janine Jansen, Simone Lamsma i Mischą Maiskym.

Jego debiutancki album z muzyką Ravela i Rachmaninowa otrzymał znakomite recenzje w prasie muzycznej, m.in. w prestiżowym magazynie Gramophone. Płyta zdobyła także Dutch Edison Award w kategorii Debiut roku 2012. W tym samym roku Van Baerle Trio wydało album z muzyką Saint-Saënsa, Loevendiego i Ravela, który również otrzymał Dutch Edison Award dla najlepszego debiutu.