ETR

Grażyna Auguścik

Grażyna Auguścik

Jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Amerykańskicy krytycy uznali jej głos za jeden z najciekawszych na światowej scenie jazzowej. Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty Sunrise Sunset w 1988 roku trafiła do słynnej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. W 1992 roku, z rąk Philla Collinsa i Alla Jarreau, otrzymała dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje i nagrywa własne płyty. Bierze udział w wielu jazzowych i undergroundowych projektach nagraniowych innych artystów na całym świecie, prowadząc jednocześnie własną wytwórnię płytową GMARecords.com.

Po raz kolejny Patricia Barber zaproponowała Grażynie Auguścik stanowisko asystenta producenta jednej z najnowszych dwóch płyt wydanych w prestiżowej wytwórnii Blue Note.

Artystka nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 13 płyt solowych, spośród których 10 we własnej firmie nagraniowej.

Brała udział w największych festiwalach jazzowych m. in. Chicago Jazz Festival, Chicago World Music Festival, Concord Jazz Festival w Japonii, Elite Jazz Festival i wielu innych. Koncertowała
z Patricią Barber, Paulem Wertico, Johnem Medeskim, Jimem Hallem, Michaelem Breckerem, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Johnem McLean, Terrym Callierem, Kurthem Rosenwinkelem, Bogdanem Hołownią. Jej płyty trafiają na listy najlepszych albumów jazzowych m.in. Top 20 Jazz Albums. Jazz Forum Magazine w plebiscycie publiczności przyznawało jej przez cztery kolejne lata (2003, 2004, 2005, 2006) tytuł najlepszej wokalistki jazzowej roku.

Dwa najnowsze krążki Live Sounds Live i ANDANÇA, notowane są wśród najbardziej popualrnych płyt jazzowych w doborowym towarzystwie McCoyTynera, Jarretta, Hancocka, nieśmiertelnej Bille Holiday, Elli Fitzgerald czy Milesa Davisa.