ETR

special guest: Ryszard KARCZYKOWSKI

special guest:
Ryszard KARCZYKOWSKI

tenor

Ryszard Karczykowski to legenda polskiej opery. Absolwent uczelni muzycznej w Gdańsku i Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie, był solistą nie tylko w polskich teatrach operowych, ale także m. in. w Lipsku, Dreźnie, Frankfurcie nad Menem, Covent Garden w Londynie, Staatsoper oraz Volksoper w Wiedniu, Deutsche Oper w Berlinie.  

Przełomem dla jego kariery stał się występ podczas Festiwalu Aix-en-Provence w 1976 roku, gdy zaśpiewał partię Alfreda przy boku Sylvii Sass w Traviacie Giuseppe Verdiego. Ta rola otworzyła mu drzwi do oper i sal koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, gdzie występował razem z najwybitniejszymi solistami, m. in. z Ileaną Cotrubas, Kiri Te Kanawa, Hermannem Preyem, Agnes Baltsa, Sylvią Sass czy Placido Domingo.

Na swoim koncie ma partie tenorowe m.in. w Così fan tutte (Ferrando), Czarodziejskim flecie (Tamino), Uprowadzeniu z seraju (Belmonte) Wolfganga Amadeusa Mozarta, Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Leński), Łucji z Lammermoor (Edgaro) i Napoju miłosnym (Nemorino) Gaetana Donizettiego, Cyganerii (Rudolf), Giannim Schicchim (Rinuccio), Tosce (Cavaradossi) Giacoma Pucciniego, Zemście nietoperza (Alfred i Eisenstein) Johanna Straussa, Arabelli (Matteo) Richarda Straussa, Balu maskowym (Riccardo), Falstaffie (Fenton), Rigoletcie (Książę) i Traviacie (Alfredo) Giuseppe Verdiego.

Ryszard Karczykowski przez wiele lat był profesorem klasy śpiewu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i w Japonii oraz zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych. Od kilku lat zajmuje się także reżyserią muzyczną.

Artysta nagrywał dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych w Polsce oraz za granicą, dokonał wielu nagrań płytowych z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami.  

W 1992 roku z Poznańskimi Słowikami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod batutą Stefana Stuligrosza nagrał płytę długogrającą Laudate Dominum omnes gentes z utworami m. in. Wolfganga Amadeusa Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Gioacchina Rossiniego, Franza Schuberta, Charles’a Gounoda. Nagranie to Polskie Nagrania wydały także na kasecie magnetofonowej oraz na płycie CD.