ETR

ELENI and band – special guest

ELENI and band – special guest

Eleni  to jedna z najpopularniejszych piosenkarek na polskiej scenie muzycznej.  Pochodząca z rodziny o tradycjach artystycznych, już w dzieciństwie zetknęła się z muzyką. W szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu Ballada.

​Po maturze w 1975 roku, została zaangażowana do zespołu Prometheus, działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie, z którym w 1977 roku nagrała swą pierwszą płytę długogrającą Po słonecznej stronie życia.

​Jako solistka, równolegle z występami na estradzie, dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

​W 1980 roku nagrała swoją pierwszą solową płytę  Ty jak niebo, ja – jak obłok, która okazała się wielkim sukcesem i w 1982 roku doczekała się swojej anglojęzycznej wersji zatytułowanej Lovers.W sumie nagrała ponad 20 płyt, które sprzedane zostały w milionowych nakładach, zdobywając status Złotych Płyt(ośmiokrotnie) oraz Platynowych Płyt (dwukrotnie).

​Wylansowała i wprowadziła na pierwsze miejsca krajowych list przebojów takie piosenki jak: Miłość jak wino, Chcę kochać, Ballado hej, Na miłość nie ma rady, Dla Ciebie jestem ja, Niech lato spełni sny, Pożar w godzinie serc, Spójrz z dwóch stron, Wakacyjny flirt, Coś z Odysa, Aleksandria.

Kilkakrotnie wygrywała niezwykle popularny plebiscyt audycji Lato z Radiem za co uhonorowano ją tytułem Królowej Polskiej Piosenki.W roku 1986 w telewizyjnym plebiscycie, otrzymała prestiżową nagrodę Victora.

​Oprócz występów na krajowych estradach, koncertowała w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

W swoim repertuarze posiada piosenki takich kompozytorów jak Kostas Dzokas, Aleksander Białous, Andrzej Ellmann, Krzesimir Dębski, Jarosław Kukulski, Piotr Kałużny, Jerzy Milian i Waldemar Parzyński, do których teksty napisali Lech Konopiński, Jacek Bukowski, Andrzej Kuryło, Janusz Kondratowicz, Magda Wojtaszewska i Nikos Chadzinikolau.

Piosenkarka na stałe współpracuje z Kostasem Dzokasem (kompozytorem większości jej piosenek) oraz Aleksandrem Białousem.