Głosy Żeńskie Poznańskiego Chóru Kameralnego
Female voices of Poznan Chamber Choir
Poznański Chór Kameralny łączy w sobie najlepsze tradycje polskiej chóralistyki oraz pełne pasji, otwarte podejście do sztuki. Znakomite efekty interpretacyjne osiągane dzięki poszukiwaniu najgłębszych źródeł inspiracji – począwszy od tekstu, przez harmonię, fakturę, formę po odkrywanie indywidualnych odczuć dyrygenta i śpiewaków – pozwalają Poznańskiemu Chórowi Kameralnemu zdobywać uznanie publiczności w kraju i za granicą.
Zespół powstał w styczniu 2005 roku z inicjatywy Bartosza Michałowskiego – wieloletniego asystenta prof. Stefana Stuligrosza, twórcy słynnego Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki. Doświadczenie dyrygenckie zdobyte podczas koncertów w kraju i za granicą, również z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Orkiestrą Sinfonia Varsovia pozwoliło młodemu artyście stworzyć zespół, o który w krótkim czasie zaczęli zabiegać organizatorzy poważnych konkursów i festiwali.
W latach 2006, 2007, 2010 chór trzykrotnie zdobywał GRAND PRIX uznanych konkursów chóralnych, otrzymując również nagrody specjalne: dla najlepszego dyrygenta, za najlepszą technikę wokalną oraz za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej. Wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkrusów chóralnych na świecie w Marktoberdorf (Niemcy), a w lipcu 2010 otrzymał I Nagrodę i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria). W tym samym miesiącu Poznański Chór Kameralny wystąpił także podczas prestiżowego Schleswig-Holstein Musik Festival. W maju 2011, jako pierwszy polski chór wystąpił z legendarnym zespołem Concerto Köln, wykonując z nim dzieła Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.
Poznański Chór Kameralny nagrał pięć płyt CD. W 2006 roku ukazał się album z muzyką Feliksa Nowowiejskiego (m.in. rekonstrukcja i prawykonanie ośmiogłosowego Ave Maria), w 2009 – zapis światowej prapremiery kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza Radość Miłosierdzia, nagranie kompozycji Jacka Sykulskiego Wolności dla nas idzie czas oraz pierwsza autorska płyta zespołu Anima aetheris. W 2010 roku ukazała się płyta z Pieśniami Kurpiowskimi Karola Szymanowskiego w oryginale i w wersji jazzowej.
Od ponad dwóch lat Poznański Chór Kameralny regularnie współpracuje z Filharmonią Poznańską, realizując projekty a cappella oraz z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W repertuarze zespołu dominuje muzyka współczesnych kompozytorów polskich (Łukaszewski, Jasiński, Penderecki, Górecki, Kilar, Bembinow) i zagranicznych (Lauridsen, Nystedt, Whitacre, Part). Śpiewacy nie stronią jednak od kompozycji renesansowych i romantycznych oraz dzieł wokalno-instrumentalnych różnych epok.