ETR

Giuliano CARMIGNOLA

Giuliano CARMIGNOLA

Giuliano Carmignola urodził się w 1951 roku, w Treviso.  Pierwsze kroki jako skrzypek stawiał pod okiem swojego grającego na skrzypcach ojca. W Konserwatorium w Wenecji studiował u Luigiego Ferro, a następnie u Nathana Milsteina i Franco Gulliego w Accademia Chigiana w Sienie oraz u Henryka Szerynga w Konserwatorium Genewskim.

Jego kariera rozpoczęła się na dobre w 1973 roku, gdy znalazł się wśród laureatów (V nagroda) Międzynarodowego Konkursie Skrzypcowego im. Nicolo Paganiniego w Genui. Największe dzieła skrzypcowe XIX i XX wieku grał pod batutami takich wybitnych dyrygentów jak: Claudio Abbado, Eliahu Inbal, Peter Maag i Giuseppe Sinopoli, występując we wszystkich najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Współpracował także  z takimi dyrygentami jak: Umberto Benedetti Michelangeli, Daniele Gatti, Andrea Marcon, Christopher Hogwood, Trevor Pinnok, Franz Brüggen, Ivor Bolton, Richard Egarr, Giovanni Antonini, Ottavio Dantone.

W latach 70. XX artysta związany był ze znanym zespołem Virtuosi di Roma, a następnie m.in. z Orchestra da Camera di Mantova, Sonatori della Gioiosa Marca, Venice Baroque Orchestra,  Orchestre des Champs Elysées, Kammerorchester Basel, Il Giardino Armonico, Zürcher Kammerorchester, Academy of Ancient Music, Concerto Köln, Accademia Bizantina.  Z zespołem Orchestra Mozart pod batutą Claudio Abbado dał trzyletnią serię koncertów z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta na terenie całej Europy.

Giulano Carmignoli występował w większości krajów europejskich, w krajach Ameryki Południowej, a także w USA, Japonii I Korei Południowej.   Pojawia się również na znanych festiwalach – m.in. Mostly Mozart w Nowym Jorku, BBC Proms w Londynie, Boston Early Music Festival,  Musikfest Bremen, Rheingau Musik Festival, Salzburg Whitsun Festival,  Menuhin Festival w Gstaad

Jego kariera fonograficzna była związana z takimi wytwórniami jak: Erato, Divox Antiqua, Sony. Obecnie ma podpisany kontrakt na wyłączność z Deutsche Grammophon. Wydawnictwa płytowe z jego udziałem zdobyły wiele prestiżowych nagród.

Artysta prowadzi także działalność pedagogiczną, wykładając w Musikhochschule w Lucernie oraz w Accademia Musicale Chigiana  w Sienie.