ETR

Fumiaki MIURA

Fumiaki MIURA

Zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Hanowerze w 2009 roku, urodził się w 1993 roku. Pochodzi z rodziny muzyków – jego ojciec jest koncertmistrzem, a siostra uczy się gry na fortepianie. Fumiaki Miura naukę gry na skrzypcach zaczął w wieku trzech lat, a od 2008 roku kontynuował ją u Tsugio Tokunaga w prestiżowej szkole muzycznej Toho Gakuen w Tokyo, jako jeden z najbardziej obiecujących talentów. Studia kontynuował w Wiedeńskim Konserwatorium u prof. Pavla Vernikova. Regularnie uczestniczył również w kursach mistrzowskich u Jean-Jacques’a Kantrowa i Zakhara Brona.

W 2006 roku artysta otrzymał drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Yehudi Menuhina dla młodych skrzypków. Zdobył również nagrodę najlepszego wykonawcy podczas kursów muzycznych w Miyazaki w 2008 i 2009 roku.

Podczas Konkursu Skrzypcowego w Hanowerze w 2009 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę krytyków i nagrodę publiczności. Był wówczas najmłodszym uczestnikiem konkursu oraz zdobywcą największej liczby nagród.

Artysta występował z wieloma orkiestrami – m.in. NDR Radiophilharmonie, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną NHK, Orkiestrą Symfoniczną w Tokio, orkiestrami filharmonicznymi w Osace, Nagoya i Sapporo.
W 2011 i 2012 roku skrzypek grał m.in. podczas Mozartfest w Würzburgu, Menuhin Festival w Gstaad, Schleswig-Holstein Musikfestival, Leaiszhalle w Hamburgu oraz podczas Festiwalu Julian Rachlin and Friends. W 2012 roku odbył tournee po Japonii z Filharmonią Praską pod dyrekcją Jakuba Hrusa.

W 2011 roku wytwórnia Sony Japan wydała pierwszą płytę artysty z sonatami Siergieja Prokofiewa.