ETR

Freddy Kempf

Freddy Kempf

Freddy Kempf jest jednym z najznakomitszych młodych pianistów, koncertującym z ogromnymi sukcesami na całym świecie. Swoją pianistyczną markę zbudował na nieprzeciętnych, ekspresyjnych interpretacjach, którymi udowadnia skłonność do odważnych poszukiwań opartych na głębokiej wrażliwości muzycznej.

Urodzony w Londynie w 1977 r. Freddy Kempf rozpoczął grę na fortepianie w wieku czterech lat. Popularność w Wielkiej Brytanii przyniosło mu zwycięstwo w BBC Young Musician of the Year Competition, w 1992 roku. Międzynarodową sławę przyniósł mu zaś udział w Konkursie Pianistycznym Czajkowskiego w Moskwie. W 1998 r. zdobył tam III nagrodę. Rezultat konkursu wywołał oburzenie wśród publiczności oraz krytykę rosyjskiej prasy, która okrzyknęła pianistę bohaterem konkursu. Konsekwencją nieoficjalnego zwycięstwa były liczne koncerty, zagraniczne zaproszenia oraz nagrania radiowe i telewizyjne.

Freddy Kempf zadebiutował na wielu prestiżowych estradach, m.in. w monachijskim Gasteig, w Alter Oper we Frankfurcie, w Konzerthaus i Filharmonii Berlińskiej, w Nowym Jorku, w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Mozarteum w Salzburgu, Concertgebouw, a także podczas Chicago Grant Park Festival. Wystąpił podczas otwarcia Shanghai Concert Hall w październiku 2004 r., nagrał też etiudy Chopina dla telewizji BBC, których zapis został wydany w formie DVD.

Artysta współpracował z renomowanymi orkiestrami, m.in. Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony, La Scala Philharmonic, St Petersburg Philharmonic, Russian State Symphony, Seattle Symphony, San Francisco Symphony, Philadelphia Orchestra, Rotterdam Philharmonic.

Freddy Kempf nagrywa na wyłącznośc dla BIS Records. Pod skrzydłami tej wytwórni wydał płyty z recitalami, zawierające kompozycje Beethovena, Chopina, Liszta, Prokofiewa, Rachmaninowa, Schumanna, Mussorgskiego, Ravela i Bałakiriewa.