ETR

Frank STROBEL

Frank STROBEL

conductor

Frank Strobel jest dyrygentem wszechstronnym – mającym gruntowną znajomość repertuaru klasycznego, romantycznego i muzyki XX wieku, jak również muzyki filmowej. Poznańscy melomani znają go głównie z koncertów, na których dyrygował Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej do pokazywanych w Auli Uniwersyteckiej niemych filmów z Charlie Chaplinem oraz  koncertami muzyki filmowej.

Tymczasem niemiecki artysta dyrygował także pierwszymi wykonaniami utworów takich kompozytorów, jak: Franz Schreker, Alexander Zemlinsky i Siegfried Wagner. Szczególnie związany był z Alfredem Schnittke. W 1992 roku dyrygował prapremierą dzieła Ostatni dzień w Petersburgu we frankfurckiej Alte Oper, która była transmitowana na żywo przez niemiecką stację telewizyjną ZDF. Rok później nagrał Mistrza i Małgorzatę z Filharmonikami Moskiewskimi oraz zadyrygował rosyjską premierą Concerto grosso nr 5, z Gidonem Kremerem jako solistą oraz Rosyjską Orkiestrą Narodową. A w 2004 roku, poprowadził Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, która z polską pianistką Ewą Kupiec wykonała I Koncert fortepianowy Alfreda Schnittke – dzieło to zabrzmiało po raz pierwszy po 40 latach. Z Rundfunk Sinfonieorchester Berlin nagrał też szereg suit orkiestrowych z muzyką filmową Alfreda Schnittkego, które opracował na życzenie kompozytora.

W 2003 roku dyrygował premierowym wykonaniem i nagraniem zrekonstruowanej przez niego muzyki Siergieja Prokofiewa do filmu Alexander Newski, za co w następnym roku uhonorowany został niemiecką nagrodą Preis der Deutschen Schallplattenkritik.  Za to dzieło, zaprezentowane również w moskiewskim Teatrze Bolszoj, został nagrodzony najwyższym cywilnym odznaczeniem przyznawanym w Rosji.

Frank Strobel dokonał udźwiękowienia ponad 40 klasycznych filmów niemych, wykorzystując muzykę oryginalną, jak również nowe kompozycje, które nagrywał w teatrach operowych, salach koncertowych i studiach filmowych, współpracując przy tym ze stacjami telewizyjnymi: ZDF/arte, SDR, SR, 3sat i Deutschlandradio.

Z czołowymi orkiestrami europejskimi, a także amerykańskimi i japońskimi, wykonuje i nagrywa muzykę do filmów niemieckich, angielskich i amerykańskich. Prowadzi też liczne koncerty muzyki filmowej.

Od 2000 roku jest kierownikiem artystycznym założonej wraz z Beate Warkentien – Europäische Film Philharmonie.