ETR

Ewa Kupiec

Ewa Kupiec

Ewa Kupiec występuje z najlepszymi europejskimi orkiestrami, w tym m.in. z Filharmonikami Holenderskimi, Filharmonią Królewską ze Sztokholmu, Filharmonią Królewską z Liverpoolu,
z Filharmonikami Monachijskimi, z Leipzig Gewandhaus, z Gulbenkian Orchestra, z Filharmonikami Warszawskimi oraz Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

W 2002 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych (z Milwaukee Symphony) oraz Japonii (recital w Tokyo). Udane debiuty zaowocowały kolejnymi zaproszeniami od orkiestry z Minnesoty oraz Yomiuri Nippon Symphony i Nagoya Philharmonic.

Podczas solowych recitali artystka komunikuje się z publicznością na niezwykle intymnym poziomie, co budzi nieustanny zachwyt krytyków. Jej wiara w porozumienie nawiązywane podczas występów na żywo stanowi nieodłączną część jej sztuki i jest myślą przewodnią podczas układania programów występów.

Ewa Kupiec jest uważana za jedną z bardziej zaangażowanych europejskich interpretatorek muzyki współczesnej. Jej wykonanie I koncertu fortepianowego A. Schnittke z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin było pierwszą prezentacją tego dzieła od 1964 roku. Owocna współpraca przyniosła kolejne zaproszenie, tym razem do wykonania wszystkich dzieł kompozytora na fortepian i orkiestrę. Nagranie pojawiło się w sierpniu 2008 roku.

Zaangażowanie Ewy Kupiec w rozpowszechnianie mniej znanych dzieł polskich kompozytorów zaowocowało nagraniami utworów Paderewskiego, Szymanowskiego, Szpilmana i Lutosławskiego. Artystka nagrała również wszystkie dzieła na fortepian solo wraz z utworami na skrzypce
i fortepian Grażyny Bacewicz. Zainteresowanie Ewy Kupiec muzyką współczesną zostało ukoronowane wydaniem płyty Conception, na której znajdują się utwory skomponowane specjalnie dla niej.

W sezonie 2008/2009 Ewa Kupiec powróciła do Australii z licznymi koncertami m.in. w Perth, Adelaide i Tasmanii. Była także gościem takich orkiestr jak Bayerisches Staatsorchester München, Swedish Chamber Orchestra, Royal Danish Orchestra oraz orkiestry lipskiego Gewandhausu.
W roku 2010 wraca m.in. do Tokio, zaproszona ponownie przez Yomiuri Orchestra.

Ewa Kupiec studiowała w Katowicach, w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz w Royal Academy of Music w Londynie. Obecnie mieszka w Monachium.