ETR

Ernst van TIEL

Ernst van TIEL

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej, koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Valery’ego Gergieva, podczas jego pracy na stanowisku szefa filharmoników w Rotterdamie.

Ernst van Tiel zdobył popularność interpretując muzykę XIX i XX wieku, ma jednak w repertuarze większość pozycji klasycznego repertuaru różnych epok. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził orkiestrę Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. w 2004 roku zadebiutował z Orkiestrą Symfoniczną Monte Carlo, z którą w 2007 wykonał oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmu Aleksander Newski Sergieja Eisensteina.

Artysta dyryguje również operami. W dorobku ma m.in. Carmen i Poławiaczy pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydonę i Eneasza Henry’ego Purcella.

W 2011 roku, wraz z Brussels Philharmonic nagrał muzykę Ludovica Bource do nagrodzonego Oscarami – m. in. za najlepszy film i najlepszą muzykę – filmu Artysta w reżyserii Michela Hazanaviciusa.