ETR

Eiji OUE

Eiji OUE

conductor

To było wykonanie o niezwykle silnej ekspresji, poddane wszakże rygorystycznej kontroli. Te słowa José Luisa Vidala z El Mundo Cataluña znakomicie charakteryzują japońskiego dyrygenta, Eiji Oue.

To nie tylko uznany w świecie mistrz batuty, ale także przyjaciel takich postaci, jak Seiji Ozawa, czy Leonard Bernstein. Tego ostatniego, nieodżałowanej pamięci wybitnego dyrygenta i kompozytora, Eiji Oue traktował jak swego muzycznego ojca i mentora. Poznał go w 1978 roku, podczas letnich studiów w Tanglewood Music Center w Bostonie. Od tego czasu Mistrz wielokrotnie dzielił się ze swym uczniem miejscem na dyrygenckim podium. Eiji Oue towarzyszył Bernsteinowi w trzech międzynarodowych tournées, podczas których wystąpił m.in. w La Scali, Operze Wiedeńskiej, Operze Bastille w Paryżu, a także w Moskwie, Sankt Petersburgu, Berlinie, Rzymie i innych muzycznych stolicach. W 1990 roku asystował Leonardowi Bernsteinowi przy tworzeniu Pacific Music Festival w Sapporo, zostając jednocześnie dyrygentem–rezydentem orkiestry festiwalowej.

Podczas swych podróży artystycznych po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Eiji Oue dyrygował tak uznanymi orkiestrami, jak New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Los Angeles Philharmonic, orkiestry symfoniczne Detroit, St. Louis, Montrealu czy Toronto. W Europie współpracował m.in. z frankfurcką hr-Sinfonie-orchester, lipską Gewandhausorchester, Gulbenkian Orchestra z Lizbony, Filharmonikami z Oslo, Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Narodową Orkiestrą Hiszpańską, Orkiestrą Symfoniczną Radia Szwedzkiego, Filharmonikami Monachijskimi, a także z zespołami berlińskiej Deutsche Oper i WDR w Kolonii. W 2005 roku zadebiutował na słynnym festiwalu w Bayreuth dyrygując Tristanem i Izoldą Richarda Wagnera.

Eiji Oue był dyrektorem muzycznym wielu znanych orkiestr, w tym: Minnesota Orchestra (1995-2002), Osaka Philharmonic Orchestra (2003-2011), Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya (2006-2010), a także pierwszym dyrygentem NDR Radiophilharmonie Hannover (1998-2009).

W bogatej dyskografii artysty znajduje się wiele płyt nagranych z Minnesota Orchestra, z którą rejestrował dzieła m.in. Leonarda Bernsteina, Igora Strawińskiego, Gustava Mahlera, Aarona Coplanda i Siergieja Rachmaninowa. Z orkiestrą NDR Radiophilharmonie nagrał utwory George’a Antheila, Bohuslava Martinů,  Alfreda Schnittkego, a także pieśni Richarda Straussa z sopranistką Michaelą Kaune oraz koncerty Niccolò Paganiniego i Louisa Spohra z Hilary Hahn.

Eiji Oue jest laureatem wielu nagród, m.in. nagrody im. Siergieja Kusewickiego (Tanglewood, 1980), pierwszej nagrody i Złotego Medalu Hansa Haringa w konkursie dyrygenckim Mozarteum w Salzburgu (1981), a także Praetorius Music Prize, przyznanej mu w 2005 roku przez władze Dolnej Saksonii (Niemcy).

Od 2000 roku Eiji Oue jest profesorem Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze.