ETR

Edward WOLANIN

Edward WOLANIN

piano

Naukę gry na fortepianie zaczął w wieku 5 lat.  Mając 15 lat, jako najmłodszy w historii uczelni student, rozpoczął naukę w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował pod kierunkiem profesorów Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz u prof. Jerzego Marchwińskiego (klasa kameralistyki). 

Z sukcesem uczestniczył w konkursach krajowych i zagranicznych, zdobywając m.in. II nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Palma de Mallorca (1985) oraz I nagrodę i nagrody specjalne za najlepsze wykonanie etiud, nokturnów, polonezów i mazurków na III Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt

Repertuar koncertowy pianisty obejmuje dzieła kompozytorów wszystkich epok – od Domenica Scarlattiego do twórców muzyki współczesnej, szczególnie Romualda Twardowskiego. Jako solista występował z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Concerto Avenna,  NOSPR, grając pod batutą takich dyrygentów jak Bogusław Madey, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Strugała, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Marek Pijarowski.

Pianista chętnie zajmuje się też kameralistyką, współpracując z takimi artystami, jak Jerzy Artysz, Tomasz Strahl, Krzysztof Jakowicz, Jakub Jakowicz. 

Edward Wolanin występował m.in. w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Rotterdamie, Berlinie,  Pradze, Moskwie, a także poza Europą – w Japonii, Chinach, Iraku, Jordanii, Tunezji, Kuwejcie, Nigerii, Meksyku i USA. Brał udział w festiwalach muzycznych w Dusznikach-Zdroju, Słupsku, Antoninie, Mariańskich Łaźniach, Nohant, a jako kameralista także w Szlezwiku-Holsztynie i Montpellier.

Pianista dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych, a także płytowych – jako solista oraz jako kameralista, w tym m.in. z utworami Fryderyka Chopina, Romualda Twardowskiego, Józefa Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Johannesa Brahmsa.