ETR

Dominik POŁOŃSKI

Dominik POŁOŃSKI

Studia w łódzkiej Akademii Muzycznej ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. Stanisława Firleja, a następnie przebywał trzy lata na stypendium w jednej z najwyżej cenionych muzycznych uczelni świata – Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, w klasie wiolonczeli Natalii Szachowskiej, wizytowanej przez Mścisława Rostropowicza.

Brał udział w kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie, Los Angeles. Wygrał kilka konkursów, m.in. Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000), New Talent International Competition w Bukareszcie. Był członkiem Polskiej Orkiestry Festiwalowej Krystiana Zimermana, z którą odbył światowe tournée. Obecnie jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli.

Koncertował w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Danii, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Francji, Szwajcarii, grając w największych salach koncertowych świata, w tym w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Auditorio Nacional w Madrycie, otrzymując zawsze znakomite recenzje zarówno krytyki, jak i melomanów.

Występował m.in. z Krystianem Zimermanem, Lorinem Maazelem, a także koncertował wspólnie z Cello Academy – zespołem dwunastu najwybitniejszych wiolonczelistów Europy, prowadzonym przez Hansa Erika Deckerta. Był wykonawcą dzieł Luciano Berio w Auditorio Nacional w Madrycie, przygotowując je wspólnie z samym kompozytorem.

Jest laureatem Paszportu Polityki (2003) oraz nagrody Fryderyka (2006, za nagranie koncertu wiolonczelowego Roberta Schumanna dla Polskich Nagrań i Polskiego Radia).