ETR

Daniil Trifonov

Daniil Trifonov

Młody rosyjski pianista zdobywa świat. W 2010 roku został laureatem III nagrody na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz nagrody specjalnej Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Rok 2011 przyniósł mu już dwa kolejne, bardzo prestiżowe zwycięstwa – Grand Prix oraz pierwszą nagrodę i Złoty Medal (w kategorii fortepian), a także nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu Mozarta na XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz pierwszą nagrodę i Złoty Medal na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie. Na obu tych konkursach został też ulubieńcem publiczności zdobywając nagrody właśnie przez nią przyznawane.

Wcześniej był już laureatem m.in. rosyjskiego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, organizowanego w Pekinie (2006) – III nagroda, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Republiki San Marino – I nagroda oraz Międzynarodowego Konkursu im. Aleksandra Skriabina w Moskwie – V nagroda (2008).

Daniil Trifonov urodził się 5 marca 1991 roku w Niżnym Nowgorodzie. Naukę gry na fortepianie zaczął w wieku 5 lat. W latach 2000-2009 kształcił się w Szkole Muzycznej im. Gniesinych w Moskwie, w klasie prof. Tatiany Zelikman, a od 2009 roku studiuje w Institute of Music w Cleveland (USA) pod kierunkiem Sergieja Babayana. Obok gry na fortepianie równolegle studiuje kompozycję.

Artystę oklaskiwano już podczas koncertów m.in. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku), Włoszech, Rosji, Austrii, Chinach, Izraelu. Nagrywa też dla wielu stacji radiowych i telewizyjnych.