ETR

Claudia BARAINSKY

Claudia BARAINSKY

Niemiecka artystka postrzegana jest jako jedna z najbardziej uniwersalnych współczesnych sopranistek. Ogromny sukces odniosła w 2010 roku śpiewając tytułową rolę w niemieckiej premierze Medei Ariberta Reimanna, w Operze we Frankfurcie, a następnie wykonując ją w Wiener Staatsoper.

Artystka studiowała w Hochschule der Künste w Berlinie u Ingrid Figur, Dietricha Fischer-Dieskau’a oraz Ariberta Reimanna. Na operowej scenie zadebiutowała w 1994 roku tytułową rolą w Meluzynie Ariberta Reimanna w Semperoper w Dreźnie. To otworzyło jej drogę do teatrów operowych w Amsterdamie, Awinionie, Berlinie, Brukseli, Hamburgu, Lipsku, Kolonii, Monachium, Stuttgarcie i Tokio, a także do udziału w Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth, gdzie zadebiutowała ariami Kobiety-kwiatu z Parsifala oraz Leśnego ptaszka z Zygfryda Richarda Wagnera.

Jej szeroki repertuar obejmuje partie z dzieł ze wszystkich epok historii opery i teatru muzycznego. Są wśród nich m.in. Anna w Hansie Heilingu Heinricha Marschnera, Badi’aet el-Hosn wal Dschamal w L’Upupa und der Triumph der Sohnesliebe Hansa Wernera Henzego, Zofii w Kawalerze srebrnej róży Richarda Straussa, Musette w Cyganerii Giacomo Pucciniego, Paminy i Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie, Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta czy Marii w Wozzecku Albana Berga, którą z wielkim sukcesem zadebiutowała w Théâtre de la Monnaie w Brukseli.

Również kolejna Maria – w Die Soldaten (Żołnierzach) Bernda Aloisa Zimmermanna – przyniosła jej ogromny sukces i nagrody. Śpiewała ja m.in. podczas RuhrTriennale oraz w 2008 roku w Lincoln Center w Nowym Jorku. I właśnie to nagranie DVD (zarejestrowane na premierze 5 października 2006 roku w Jahrhunderthalle w Bochum podczas RuhrTriennale) przyniosło jej w 2007 roku nagrodę Preis der Deutschen Schallplattenkritik dla Najlepszej śpiewaczki. A w 2010 roku płyta z nagraniem Requiem for a Young Poet Bernda Aloisa Zimmermanna, z jej udziałem, otrzymała nagrodę MIDEM.

Sopranistka pracowała z takimi dyrygentami jak: Gerd Albrecht, Herbert Blomstedt, Frans Brüggen, Sylvain Cambreling, Christoph Eschenbach, Michael Gielen, Hartmut Haenchen, Daniel Harding, Philippe Herreweghe, Marek Janowski, Zubin Mehta, Ingo Metzmacher, Kazushi Ono, Markus Stenz, Christian Thielemann czy Lothar Zagrosek.