ETR

Christian ZACHARIAS

Christian ZACHARIAS

piano, conductor

Rzadko się zdarza, by wybitny pianista był jednocześnie doskonałym dyrygentem. Christian Zacharias należy do nielicznego grona artystów w wyjątkowy sposób łączących owe umiejętności. Niepowtarzalny styl, ekspresyjny język muzyczny, głębokie rozumienie muzyki, wyjątkowy instynkt artystyczny oraz charyzmatyczna osobowość – to jego znaki rozpoznawcze.

Swoją karierę rozpoczął jako pianista, nieco później zaczął zajmować się dyrygowaniem. Od początku artystycznej drogi współpracuje z czołowymi orkiestrami świata, znanymi dyrygentami, zdobywając liczne nagrody i realizując wiele cenionych nagrań.

Od sezonu 2017/2018 Christian Zacharias pełni funkcję głównego dyrygenta gościnnego w Orquesta y Coro de la Comunidad de Madrid, prezentując m. in. muzykę Roberta Schumanna, która pojawiają się także w jego kolejnych programach w Tuluzie, Madrycie, Gävle i Barcelonie.

W sezonie 2018/19 Zacharias kontynuował swoją współpracę z English Chamber Orchestra, Gothenburg Symphony Orchestra i Saint Paul Chamber Orchestra, ale koncertował także w międzynarodowych ośrodkach muzycznych w Paryżu, Lyonie, Moskwie i w Elbphilharmonie w Hamburgu. W tym sezonie prezentował głównie klasyczne utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna oraz utwory Arnold Schönberga i Antona Brucknera. Mozartowskim programem zabłysnął podczas Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku, w 2018 roku.

Christian Zacharias często dyryguje Saint Paul Chamber Orchestra, Gothenburg Symphony Orchestra, Boston Symphony Orchestra, Basel Chamber Orchestra, Berlin Konzerthausorchester i Bamberger Symphoniker.

Jako dyrektor artystyczny i dyrygent Orchestre de Chambre de Lausanne (2000-2013), dokonał licznych nagrań, które zdobyły powszechne uznanie międzynarodowej krytyki. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kompletny cykl koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusa Mozarta, który zdobył prestiżowe nagrody Diapason d’Or, Choc du Monde de la Musique i nagrodę ECHO Klassik.

Artysta regularnie prowadzi też przedstawienia operowe, sięgając m.in. po dzieła Wolfganga Amadeusa Mozarta, Jacques’a Offenbacha, czy Otto Nicolaia, którego Wesołe kumoszki z Windsoru, zrealizowane w Opéra Royal de Wallonie w Liège zostały wyróżnione Prix de l´Europe Francophone 2014/2015.

Christian Zacharias jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2007 roku otrzymał tytuł Artysty Roku Midem Classical Awards, W 2009 roku został odznaczony za zasługi dla kultury w Rumunii, a rząd francuski uhonorował go tytułem Officier dans l’Ordre des Arts et des Lettres (Kawaler Orderu Kultury i Sztuki).

Od 2016 roku Christian Zacharias jest członkiem Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, a w 2017 roku otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Göteborgu.

W 2015 i 2017 roku był przewodniczącym jury podczas Clara Haskil Competition, a w 2018 roku przewodniczącym jury Geza Anda Competition, gdzie pełnił także funkcję dyrygenta podczas koncertu finałowego.