ETR

SKOWRONKI (SKYLARKS) Girls’ Choir

SKOWRONKI (SKYLARKS) Girls' Choir

Chór dziewczęcy Skowronki, działający przy CK Zamek w Poznaniu, może poszczycić się najdłuższą tradycją wśród chórów dziewczęcych. Zespól powstał w 1950 z inicjatywy Mirosławy Wróblewskiej, która prowadziła go przez 38 lat. Od prawie 30 lat nad rozwojem chóru czuwa dyrygent i jednocześnie dyrektor artystyczny zespołu, Alicja Szeluga.

Skowronki skupiają utalentowane muzycznie i wokalnie dziewczęta z poznańskich i podpoznańskich szkół, a także studentki poznańskich uczelni. Edukacja muzyczna ponad 120 chórzystek przebiega na trzech poziomach, zależnych od wieku i umiejętności dziewcząt.

Chór wykonuje muzykę wszystkich epok. W jego repertuarze są utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne, dzieła skomponowane specjalnie dla chóru lub utwory mniej znane, a odkrywane przez niego dla szerokiej publiczności.

Co dwa lata Skowronki organizują Międzynarodowy Festiwal Chórów Dziewczęcych Trillme Festival (Alicja Szeluga jest jego inicjatorką i dyrektorem). Od 2014 roku, w wielkopolskich salach koncertowych, obok polskich grup, gościły chóry z Bułgarii, Serbii, Chorwacji, Ukrainy.  Dzięki festiwalowi współczesna polska literatura muzyczna wzbogaciła się o prawykonania wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych Marka Raczyńskiego, Katarzyny Danel oraz Szymona Godziemby-Trytka.

Chór Dziewczęcy Skowronki często podróżuje – koncertował we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu (2007), Stanach Zjednoczonych (2015), Boliwii (2022) i Japonii (2019). W grudniu 2015 roku, jako pierwszy polski chór żeński, wystąpił w jednej z najsłynniejszych sal koncertowych świata, nowojorskiej Carnegie Hall.

W aż czterdziestu europejskich festiwalach i konkursach chóralnych, w których zespół uczestniczył, otrzymał główne nagrody, w tym Grand Prix w prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat 38. Chór  jest również laureatem pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w 2018 roku.

Dyskografia zespołu obejmuje 22 płyty CD i DVD, z zapisami studyjnymi oraz live z koncertów chóru.