ETR

CHOPIN PIANO DUO

CHOPIN PIANO DUO

Anna BOCZAR – fortepian

Bartłomiej KOMINEK – fortepian

 

Anna Boczar i Bartłomiej Kominek rozpoczęli wspólną działalność w 2014 roku. Stanowią jeden z nielicznych duetów fortepianowych, którego członkowie koncertują także jako soliści.

Zespół występuje w kraju i za granicą. W 2015 roku dokonał polskiego prawykonania Koncertu na dwa fortepiany i orkiestrę Maxa Brucha, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod dyrekcją Daniela Smitha. Rok później duet odbył tournée po Włoszech,  występując Casa Verdi w Mediolanie oraz na IV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Rovello Porro. W 2017 roku odbył trasę koncertową po Bliskim Wschodzie, koncertując między innymi w Bethlehem Peace Center w Betlejem oraz w The Walled Off Hotel (zaprojektowanym przez Banksy’ego niekonwencjonalnym hotelu, tuż przy murze oddzielającym terytorium Izraela od Palestyny).

Pianiści zagrali też m.in. w koncercie poświęconym pamięci Romana Maciejewskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego, wykonując słynne dzieło kompozytora Negro Spirituals na dwa fortepiany, kilkukrotnie, jako duet fortepianowy, brali udział w wykonaniach Małej mszy uroczystej Gioacchina Rossiniego (w tym podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Ady Sari w Nowym Sączu w 2015 roku). Uczestniczyli także w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych Duettissimo w Krakowie, wykonując m.in. Koncert na dwa fortepiany Ivo Josipovića, chorwackiego kompozytora i prezydenta Chorwacji w latach 2010-2015.

 

Anna Boczar jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie fortepianu prof. Stefana Wojtasa), a także studiów podyplomowe w La Schola Cantorum w Paryżu (pod kierunkiem prof. Eugena Indjica).

Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Prowadzi także działalność pedagogiczną i popularyzatorską – m.in.  była pomysłodawczynią i współorganizatorką Festiwalu Muzyki Antoniego Stolpe (2011), na który złożyły się koncerty w Filharmonii Kaliskiej i pałacu myśliwskim książąt Radziwiłłów w Antoninie. Jest również kierownikiem artystycznym projektu wymiany polsko-palestyńskiej zakładającego promocję muzyki polskiej w Palestynie oraz muzyki ludowej Bliskiego Wschodu w Krakowie.

 

Bartłomiej Kominek, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie (w klasie prof. Janusza Olejniczaka), dziś jest wykładowcą tej uczelni, a od 2020 roku kierownikiem jej Katedry Kameralistyki.

Laureat wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, występował w wielu krajach Europy, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, zbierając znakomite recenzje. Brał również udział w festiwalach chopinowskich w Gandawie (Belgia), Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja).

Od wielu lat prowadzi także ożywioną działalność kameralną występując z wieloma polskimi zespołami. Współpracuje także ze znanymi artystami – m.in. Olgą Pasiecznik, Iwoną Sobotką, Januszem Olejniczakiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Anną Marią Staśkiewicz.

Zapraszany jest do jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych, prowadzi kursy mistrzowskie w wielu uczelniach w Europie. Pianista jest także autorem opracowania wszystkich utworów orkiestrowych Fryderyka Chopina w wersji na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Od 2016 roku Bartłomiej Kominek pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych Duettissimo w Krakowie.