ETR

CHARLES RICHARD-HAMELIN

Charles RICHARD-HAMELIN

Jako jedyny, w rundzie finałowej XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, zagrał – uchodzący za trudniejszy w interpretacji – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21. I zdobył II nagrodę. Otrzymał także nagrodę Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty. W opinii krytyków śledzących Konkurs Chopinowski uchodził za najdojrzalszego i najbardziej ukształtowanego muzyka.

Charles Richard-Hamelin urodził się 17 lipca 1989 roku w Lanaudiere, w prowincji Quebec (Kanada). Kształcił się pod kierunkiem Paula Surdulescu, Sary Laimon, Borisa Bermana i André Laplante’a. W 2011 roku zdobył dyplom licencjacki na Uniwersytecie McGill, a w roku 2013 magisterium w Yale School of Music. Był stypendystą obydwu tych uczelni. Obecnie kształci się u André Laplante’a w Conservatoire de Musique w Montrealu oraz regularnie pracuje z Jean’em Saulnier.

W ubiegłym roku artysta został laureatem II nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Montrealu oraz III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty Ludwika van Beethovena w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Seulu. W 2015 roku otrzymał prestiżową nagrodę Career Development Award przyznawaną przez Women’s Musical Club z Toronto.

Jako solista koncertował z orkiestrami symfonicznymi Montrealu i Toronto, Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, I Musici de Montréal. Orchestre Métropolitain de Montréal oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pianista uczestniczy w kanadyjskich festiwalach – w Lanaudiere, Orford, Ottawa Chamberfest, Montreal Chamber Music i Domaine Forget. Jest członkiem uznanego Trio Hochelaga. Na koncie ma już także pierwszy, debiutancki album – z późnymi utworami Fryderyka Chopina, który wydany został we wrześniu 2015 roku, nakładem wytwórni Analekta.