Charles OLIVIERI-MUNROE
Charles OLIVIERI-MUNROE
O Charlesie Olivieri-Munroe New York Timesnapisał, iż jest połączeniem talentu i charyzmy. Międzynarodowa prasa docenia go zaś za nowatorskie interpretacje słowiańskiego repertuaru i za wrażliwość na czystość brzmienia orkiestry.
Artysta występował na pięciu kontynentach z najlepszymi światowymi zespołami, w tym z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Filharmonii Czeskiej, Montreal Symphony Orchestra, Toronto Symphony Orchestra, New World Symphony, Kyoto Symphony Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin,Orkiestrą Filharmonii w Sankt Petersburgu, Duńską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Królewską Orkiestrą w Brukseli, orkiestrami symfonicznymi w Budapeszcie, Toronto, Oregonie, Nowym Jorku, Sydney, Amsterdamie, Frankfurcie, Atenach, Stambule, Lizbonie, Tokio, Seulu i Santiago (Chile).
W 2001 roku Charles Olivieri-Munroe zadebiutował w operze, dyrygując FalstaffemGiuseppe Verdiego w Komische Oper w Berlinie. Od tego czasu dyrygował Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta w Mediolanie, Aidą Giuseppe Verdiego w Teatro Fenice w Wenecji na festiwalu Lago di Como, występował też w Teatrze Narodowym i w Operze w Pradze. W 2010 roku objął kierownictwo muzyczne spektaklu Żywot rozpustnika Igora Strawińskiego, wystawianego przez Warszawską Operę Kameralną. W lutym 2014 roku poprowadził w Teatrze Antonina Dvořáka w Ostrawie znakomicie przyjęte przez krytykę wykonanie Genowefy Roberta Schumanna.
Urodzony na Malcie, dorastał w Toronto, gdzie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym i na Uniwersytecie w Toronto studiował fortepian u znakomitego pedagoga, Borisa Berlina. Trzykrotnie został laureatem stypendium rządowego w Ontario, które pozwoliło mu wyjechać na studia dyrygenckie do Akademii Muzycznej im. Leoša Janáčka w Brnie, gdzie uczył się pod kierunkiem Otakara Trhlika. Pracował również pod okiem Jiří Bělohlávka i odbył dwa kursy wakacyjne w L’Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie miał okazję współpracować z takimi profesorami jak Ilia Musin i Yuri Temirkanov.
Jego karierę dyrygencką rozpoczęło pasmo zwycięstw w międzynarodowych konkursach, na czele z pierwszą nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Praska Wiosnaw 2000 roku, gdzie otrzymał także nagrodę wytwórni Supraphon Records oraz nagrody Miasta Praga i Czeskiego Radia.
W 2013 roku dyrygent odebrał nagrodę Asian Pacific Brand Foundatuion, której laureatami byli przed nim m. in. Hillary Clinton, Nelson Mandela, Steve Jobs, Michael Schumacher i Mark Zuckerberg.
Od sezonu 2015/2016 Charles Olivieri-Munroe jest dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej, a a także dyrygentem gościnnym Royal Bangkok Symphony Orchestra.
Ponadto jest dyrygentem honorowym (od 2013) Orkiestry Filharmonii Północnoczeskiej w Teplicach (wcześniej, od 1997 roku był jej dyrektorem muzycznym). Od 2005 roku pozostaje dyrygentem Orchestra of the Texas Round Top Festival Institute (USA), a od 2008 głównym dyrygentem Colorado Crested Butte Festival.W latach 2011-2018 piastował stanowisko pierwszego dyrygenta Philharmonie Südwestfalen.
Charles Olivieri-Munroe nagrywa dla takich wytwórni jak: Sony, RCA, Red Seal, Naxos, SMS Classical i Naïve Records.