ETR

Bruce (Xiaoyu) LIU

Bruce (Xiaoyu) LIU

piano

Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. 

Tuż po ogłoszeniu w nocy ze środy na czwartek (20/21.10.2021) werdyktu jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Bruce (Xiaoyu) Liu, zdobywca I  nagrody, mówił:  Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. Tyle emocji…  To jest wspaniałe uczucie stać tutaj. To była wspaniała przygoda grać Chopina z tymi wspaniałymi ludźmi na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszy się moja rodzina i przyjaciele. Naprawdę nie mam słów, to wielkie przeżycie i radość móc uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu, jakim jest Konkurs Chopinowski.

A wcześniej, po zagraniu koncertu finałowego przyznawał: Konkursy pomagają muzykom rozwijać się. Niektórzy mówią, że konkursy nie są dobre dla muzyków, ale mnie one inspirują.  Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to, co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach musisz podążać dalej i nie poddawać się.

Reprezentujący Kanadę Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona, zwycięzcy X Konkursu Chopinowskiego w 1980 roku. 

Młody artysta współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne w Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dwukrotnie odbył tournée po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii, występował m.in. w National Centre for the Performing Arts i w Concert Hall w Pekinie,  w Oriental Arts Center w Szanghaju, a także w Concert Hall w Taipei. Z  Orchestre Lamoureux grał  w Salle Gaveau w Paryżu.

Z ICI Radio-Canada dokonał nagrań utworów Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Maurice’a Ravela i Erika Satiego.

Pianista jest laureatem wielu konkursów.  Mając 15 lat zdobył Grand Prize w OSM Standard Life Competition w Montrealu, a trzy lata później, w 2015 roku – Prix d’Europe przyznawaną najbardziej obiecującym muzykom Quebecu.  Był także finalistą Concours musical international de Montréal (2014), Sendai International Music Competition  (2016) i   Arthur Rubinstein International Piano Master Competition w Tel-Awiwie (2017).