ETR

Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt

Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt

Dzieje Brandenburgisches Staatsorchester we Frankfurcie nad Odrą (BSOF) sięgają roku 1842. Zespół,  liczący 86 muzyków, to największa orkiestra  w Brandenburgii.

Orkiestra koncertuje nie tylko w Niemczech, lecz również w Austrii, Polsce, Hiszpanii, Watykanie, Szwajcarii, Turcji oraz na Dalekim Wschodzie. Od 1973 roku regularnie pojawia się gościnnie podczas Festiwalu  Choriner Musiksommer,  a od 2002 roku podczas Festiwalu  Kammeroper Schloss Rheinsberg;  regularnie gra też w poczdamskiej Nikolaisaal i w berlińskim Konzerthaus. Orkiestra wykonuje nie tylko wielki repertuar filharmoniczny, ale również dzieła kompozytorów z epoki baroku i modernizmu. Brandenburska orkiestra wielokrotnie grała również  utwory mniej znanych lub zapomnianych kompozytorów, takich jak Salomon Jadasson, Dora Pejačevič  czy Josef Holbrooke. Wykonuje również  muzykę filmową.

Od siedmiu lat Orkiestra towarzyszy w Bayreuth dorocznemu koncertowi  Wagner dla dzieci.Za ważne zadanie uważa bowiem zaangażowanie w  edukację muzyczno-kulturalną.  Dzieci i młodzież uczestniczące w jej projektach mają  z muzyką kontakt nie tylko kontakt jako słuchacze, ale także jako wykonawcy. Popularnością cieszą się również koncerty rodzinne, wykonywane zarówno   we Frankfurcie nad Odrą , jak i na terenie całej Brandenburgii oraz muzyczne spotkania w szkołach i przedszkolach w ramach projektu Muzyka na wyciągnięcie ręki.

Frankfurcka orkiestra promuje także  uzdolnionych młodych solistów i dyrygentów. Oprócz współpracy z fundacją Orpheum, która od lat zapewnia szczególnie utalentowanym młodym artystom możliwości występów razem z BSOF, współpracuje z  Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Orkiestra ma na koncie wiele rejestracji płytowych. Nagrała m. in. wszystkie symfonie Johannesa Brahmsa w wersji oryginalnej, co przyniosło jej  wiele pochwał i znakomite międzynarodowe recenzje.

Od września  2018  dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem BSOF  jest Jȍrg-Peter Weigle.