ETR

Beata BILIŃSKA

Beata BILIŃSKA

Beata Bilińska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, którą ukończyła w 1996 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni.

Koncertująca pianistka, kameralistka, pedagog,  należy do czołówki polskich pianistów. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Prowadzi również liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą oraz zasiada w jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. XVII International Chopin Piano Competition  in Asia oraz Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów “Arthur Rubinstein in Memoriam”).

Występowała na wielu prestiżowych festiwalach. Koncertowała m.in. w Austrii, Argentynie, Bułgarii, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Irlandii, Japonii, Litwie, Łotwie, Mołdawii, Niemczech, Norwegii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, USA, na Ukrainie i we Włoszech. W 2003 roku zadebiutowała w nowojorskiej Carnegie Hall.

Jako pierwsza polska pianistka wykonała Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie Krzysztofa Pendereckiego, a w roku 2011 została prawykonawczynią II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara. Oba te dzieła znalazły się na nagranych przez nią płytach.

W dorobku ma 11 płyt CD z nagraniami dzieł Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Siergieja Rachmaninowa, Modesta Musorgskiego, Siergieja  Prokofiewa, kompozycjami na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utworami kameralnymi Wolfganga Amadeusa Mozarta, Francisa Poulenca i Aleksandra Tansmana.

Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: dwukrotnie Pizzicato Supersonic Award  w Luksemburgu, Joker Award przyznawaną przez belgijskie Les Crescendo,  Scherzo Award w Madrycie i Musica Award w Rzymie oraz najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.