ETR

Bartosz Woroch

Bartosz Woroch

Poznaniacy pamiętają go jako koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Poznańskiej w latach 2007-08. Miał wówczas zaledwie 22 lata i studiował jeszcze w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, w klasie prof. Marcina Baranowskiego. Po poznańskiej uczelni, jako stypendysta rządu szwajcarskiego, kontynuował studia w Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria), w klasie Moniki Urbaniak-Lisik. Był także uczestnikiem kursów interpretacji prowadzonych przez wybitnych skrzypków, m. in. Ruggiero Ricciego, Victorii Mullovej i Benjamina Schmida. W 2009 roku studiował u Louise Hopkins w Guildhall School of Music & Drama w Londynie. W latach 2011-12 uczestniczył w kursach mistrzowskich u Menahema Presslera i Mitsuko Uchidy.

Młody skrzypek jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych, w tym m.in. Michael Hill International Violin Competition w Nowej Zelandii, Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, Takasaki Art & Music w Japonii czy Pablo Sarasatego w Hiszpanii.

W 2008 roku Bartosz Woroch rozpoczął współpracę z grupą londyńskich muzyków, tworząc kwartet Cappa Ensemble. Z zespołem tym koncertował m.in. w Niemczech, Australii, Nowej Zelandii, Singapurze, Szkocji (podczas festiwalu w Edynburgu), a także w Wigmore Hall w Londynie. Jako solista gra z m.in. z orkiestrami Filharmonii Poznańskiej, Częstochowskiej, Śląskiej, Orkiestrą Polskiego Radia, Auckland Philharmonic Orchestras, Berner Symphonie-Orchester, Royal Philharmonic Orchestra.

Daje też recitale Bridgewater Hall w Manchesterze, Barbican Centre i w Purcell Room w Londynie, Palais des Beaux Arts w Brukseli, nagrywa dla BBC Radio 3, Radio France i Polskiego Radia. Uczestniczył również w różnych festiwalach, w tym m.in. w Brighton Festival (Wielka Brytania), Verbier Festival (Szwajcaria), West Cork Chamber Music Festival (Irlandia) czy Radio France Festival w Montpellier.