ETR

Bartłomiej MISIUDA

Bartłomiej MISIUDA

Pochodzący z Poznania baryton jest finalistą oraz laureatem nagród specjalnych słynnego Międzynarodowego Konkursu Belvedere im. Hansa Gabora w Gdańsku oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Słoniowskiej w Dusznikach-Zdroju.

W repertuarze ma ponad 20 partii operowych. Są wśród nich: Figaro w Cyruliku sewilskim Gioacchina Rossiniego, Hrabia Almaviva w Weselu Figara oraz Papageno w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta, partia tytułowa w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Wolfram von Eschenbach w Tannhäuserze Richarda Wagnera, Janusz w Halce Stanisława Moniuszki, Tarkwiniusz w Gwałcie na Lukrecji Benjamina Brittena, Harlekin w Ariadnie na Naxos Richarda Straussa i Markiz w Traviacie Giuseppe Verdiego.

Występował pod batutą takich dyrygentów, jak: Seiji Ozawa, Kent Nagano, Dennis Russel Davis, Thomas Hengelbrock, Sylvain Cambeling, Hartmut Haenchen, Bernhard Kontarsky, Guillaume Tourniaire. Pracował pod kierunkiem uznanych reżyserów, m.in. Roberta Carsena, Roberta Wilsona, Karla Ernsta, Andréi Engela, Krzysztofa Warlikowskiego, Dominique’a Pitoiseta, Peta Halmena i Marca Paquien. Występował w teatrach i na scenach koncertowych Polski, Niemiec, Węgier, Austrii, Francji, Anglii, Norwegii, Holandii, Belgii i Kanady.

Był członkiem zespołu Staatstheater Nurnberg oraz L’Atelier Lyrique przy Opéra National de Paris, brał udział w koncertowym wykonaniu opery Tannhäuser Richarda Wagnera w Montrealu z Montreal Symphony Orchestra pod batutą Kenta Nagano, światowej premierze opery Xaviera Dayera Les Aveugles w paryskim Theatre Gérard Philipe de Saint-Denis, uczestniczył także w wykonaniach utworów Luki Lombardiego oraz Siegfrieda Matthusa podczas Festiwalu Muzyki XXI wieku w Saarbrücken. W paryskiej Opéra Garnier wykonywał partię Le Forcheron w operze Faust Philippe’a Fénelona pod dyrekcją Bernharda Kontarskyego, a w Operze Bałtyckiej brał udział w polskiej prapremierze opery Madame Curie Elżbiety Sikory, spektaklu zarejestrowanym na DVD przez wydawnictwo DUX. Dwukrotnie był zapraszany na letni Festiwal Operowy Kammeroper Schloss Rheinsberg.

Bartłomiej Misiuda swoją przygodę ze śpiewem rozpoczynał w Chórze Chłopięcym i Męskim Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, a kontynuował podczas studiów w akademiach muzycznych w Poznaniu i Wrocławiu oraz w Hochschule für Musik w Dreźnie.