ETR

Antonio MÉNDEZ

Antonio MÉNDEZ

conductor

Młody hiszpański artysta szybko staje się jednym z najciekawszych dyrygentów swego pokolenia.  Poznańska publiczność miała okazję poznać go w listopadzie 2014 roku, gdy po raz pierwszy wystąpił w Polsce dyrygując koncertem Filharmoników Poznańskich.

W ciągu ostatnich kilku lat Antonio Méndez odniósł wielki sukces, prowadząc takie orkiestry jak: Tonhalle-Orchester Zürich, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Mahler Chamber Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, hr-Sinfonieorchester i Orchestre Philharmonique du Luxembourg.  Do najważniejszych wydarzeń ostatnich sezonów należą jego doskonale przyjęte debiuty z Wiener Symphoniker, Staatskapelle Dresden, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, BBC Philharmonic, Helsinki Philharmonic, Gürzenich-Orchester Köln, Orchestre de Chambre de Lausanne, Scottish Chamber, Auckland Philharmonia, Rosyjską Orkiestrą Narodową i New Japan Philharmonic.

W sezonie 2017/2018  Antonio Méndez odbył tournee ze Staatskapelle Weimar po Hiszpanii i po raz drugi z Orquesta Nacional de España po Korei Południowej. Zadebiutował również z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Mannheim Akademie i Orquesta Sinfónica de Castilla y León; powrócił do Orquesta Nacional de España, jak również do orkiestr Filharmonii Seoulskiej i Bremer Philharmoniker.

W 2018 roku artysta został głównym dyrygentem Orquesta Sinfónica de Tenerife. W sezonie 2018/2019 zadebiutował również z Konzerthausorchester Berlin i Orchestre de Chambre de Paris oraz ponownie poprowadził koncerty Bournemouth Symphony Orchestra, Iceland Symphony Orchestra, Orquesta Nacional de España i Kammerakademie Postdam.

Antonio Méndez zwrócił na siebie międzynarodową uwagę w 2012 roku wygrywając Międzynarodowy Konkurs dla Młodych Dyrygentów w Kopenhadze (Malko Competition) oraz  zostając finalistą Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award w 2013 roku.  W 2013 roku zadebiutował w Stanach Zjednoczonych dyrygując Los Angeles Philharmonic.

W 2017 roku płyta nagrana pod jego batutą z  Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR (wszystkie dzieła na klarnet Carla Marii von Webera, Sebastian Manz – klarnet),  zdobyła nagrodę Echo Klassik.

Artysta  urodził się w 1984 roku w Palma de Mallorca. Swą edukację zaczynał od nauki gry na fortepianie i skrzypcach w Conservatori Professional de Música de Mallorca.  Od dziecka lubił grę zespołową, jako młody skrzypek chętnie grywał w zespołach kameralnych, zawsze fascynowało go też brzmienie orkiestry. Być może dlatego, w wieku 17 lat postanowił związać swą artystyczną karierę z pulpitem dyrygenckim. Ta decyzja zaowocowała studiami dyrygenckimi oraz nauką kompozycji  w madryckim Real Conservatorio Superior de Música.  Od 2007 roku Antonio Méndez mieszka w Niemczech, gdzie uzupełnił swe studia w Universität der Künste w Berlinie u  prof. Lutza Köhlera  oraz w Hochschule für Musik Franz Liszt  w Weimarze u prof. Nicolása Pasqueta.