ETR

Antje WEITHAAS

Antje WEITHAAS

Antje Weithaas jest jedną z największych skrzypaczek naszych czasów. Fono Forum

Jej charyzma i sposób bycia na estradzie przyciągają, ale zarazem nie przyćmiewają wykonywanych utworów. Antje Weithaas z muzyczną inteligencją i maestrią techniczną cyzeluje każdy detal wykonywanego dzieła. Jako jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków swojej generacji ma szeroki zakres repertuaru – od koncertów Wolfganga Amadeusa Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, po współcześnie powstające utwory takie jak koncert skrzypcowy Jörga Widmanna oraz najnowsza klasyka: utwory Dymitra Szostakowicza, Siergieja Prokofiewa, György Ligetiego i Sofii Gubaiduliny.

Antje Weithaas grała z takimi orkiestrami  jak Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphoniker, Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony i współpracowała z takimi wybitnymi dyrygentami  jak Vladimir Ashkenazy, Dmitri Kitayenko, Sir Neville Marriner, Marc Albrecht, Yakov Kreizberg, Sakari Oramo czy  Carlos Kalmar.

Wśród jej najważniejszych występów w sezonie 2017-2018 są wykonania solowe z towarzyszeniem tak znakomitych orkiestr jak Mozarteumorchester Salzburg pod dyrekcją Riccardo Minasiego, Rundfunksinfonieorchester pod dyrekcją Vladimira Jurowskiego, Belgrade Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Daniela Raiskina, Concerto Budapest pod dyrekcją Andrása Kellera, Tokyo Symphony Orchestra, Le Concert Olympique, w tak wspaniałych salach koncertowych jak wiedeński Konzerthaus czy Filharmonia Berlińska. W sezonie 2009/2010 była dyrektor artystyczną Camerata Bern, nadając zespołowi muzyczny profil. Nagrała z nim utwory Johannesa Brahmsa, Felixa Mendelssohna,  Ludwiga van Beethovena i Piotra Czajkowskiego.

Antie Weithaas jest członkiem Arcanto Quartet, w którym jej partnerami są skrzypek Daniel Sepec, altowiolista Tabea Zimmermann i wiolonczelista Jean-Guihen Queyras. Z kwartetem wystąpiła w tak ważnych ośrodkach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Théâtre du Châtelet czy Cité de la Musique w Paryżu.

Antje Weithaas dokonała nagrań koncertów skrzypcowych Ludwiga van Beethovena i Albana Berga ze Stavanger Symphony Orchestra pod dyrekcją Stevena Sloane’a. W 2017 roku wydała płyty z kompletem sonat i partit Johanna Sebastiana Bacha oraz sonat solowych Eugene’a Ysaye’a.  Wraz z NDR Radio Philharmonic pod dyrekcją Hermanna Bäumera nagrała wszystkie dzieła Maxa Brucha na skrzypce i orkiestrę (wydane przez cpo).

Artystka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku czterech lat. Studiowała w Berlinie u prof. Wernera Scholza. Wygrała m.in. Międzynarodowy Konkurs im. Johanna Sebastiana Bacha w Lipsku (kategoria skrzypce, 1988) oraz Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima w Hanowerze w 1991 roku. Uczyła  w Universität der Künste Berlin, a od 2004 roku, jako profesor skrzypiec uczy w Hochschule für Musik “Hanns Eisler” w stolicy Niemiec. Gra na skrzypcach Petera Greinera z 2001 roku.