ETR

Andrzej Niedziałkowski

Andrzej Niedziałkowski

Urodził się w 1946 roku w Poznaniu. W latach 1964 – 1968 uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina, kończąc ją z dyplomem pianisty. W tej szkole pobierał dodatkowo lekcje dyrygentury chóralnej u prof. Stanisława Kulczyńskiego oraz śpiewu solowego u prof. Ludwika Sulikowskiego.

W latach 1968-1972 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu na Wydziale Wychowania Muzycznego, na którym uzyskał tytuł magistra sztuki w zakresie dyrygentury chóralnej w klasie Stefana Stuligrosza i Stanisława Wiernowolskiego.

Od 1972 roku pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Poznaniu. W latach 1971-2013 pracował w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. St. Moniuszki w Zbąszyniu, najpierw jako nauczyciel, a od 1990 do 2012 roku pełnił funkcję dyrektora tej placówki.

W latach 1955 do 1959 śpiewał w chórze Poznańskie Słowiki prof. Stefana Stuligrosza.

W lutym 1985 roku został dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Męskiego Arion Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, z którym koncertował w Austrii, Bułgarii, Czechach, na Słowacji, we Francji, w Holandii, na Łotwie, w Niemczech, w Rosji i w Wielkiej Brytanii. Na Festiwalu Pieśni Oręża Polskiego w Pabianicach trzykrotnie zdobywał Grand Prix, przejmując puchar na własność. Na XX Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, w 1989 roku, zdobył I miejsce w kategorii chórów dorosłych i tytuł Laureata z nagrodą im. H. Karlińskiego, nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę dla najlepszych dyrygentów.

Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Katowicach w 1988 roku, wraz z chórem Arion zdobył nagrodę główną w kategorii chórów jednorodnych i nagrodę dla najlepszego dyrygenta. W roku 2006 na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Pradze otrzymał z chórem Srebrny Medal.

W 2008 roku podjął pracę z grupą byłych Słowików prof. Stefana Stuligrosza, współtworząc i za aprobatą profesora prowadząc Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza. W ciągu minionych lat chór pod batutą Andrzeja Niedziałkowskiego występował w wielu miastach w Polsce i na Litwie. Zdobywając wiele trofeów na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych.

Za działalność zawodową i artystyczną Andrzej Niedziałkowski otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia.