ETR

Andrzej LAMPERT

Andrzej LAMPERT

tenor

Andrzej Lampert jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w 2008 roku, w klasie śpiewu solowego Janusza Borowicza (w latach 2000-2003 studiował także na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach). W tym samym roku w duecie z Sarah Brightman nagrał utwór I Will Be with You, który znalazł się na płycie Symphony [East European Version]. Dziesięć lat wcześniej wygrał konkurs TVP2 Szansa na sukces, w którym śpiewał również repertuar klasyczny. Od 2011 roku śpiewak jest pod stałą opieką wokalną Heleny Łazarskiej. 

Andrzej Lampert jest laureatem kilku konkursów wokalnych, w tym m.in. III Konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, XV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, XV Imrich Godin International Vocal Competition Iuventus Canti we Vrablach (Słowacja). W 2013 roku wystąpił podczas Salzburger Festspiele jako jeden z dziesięciu wyróżnionych przez Sommerakademie Mozarteum. Sukces ten powtórzył w 2014 roku.

Na scenie operowej zadebiutował w 2010 roku partią Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego, w Operze Śląskiej w Bytomiu. Do Bytomia powrócił w 2013 roku jako Leński w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, będąc już wówczas solistą Opery Krakowskiej. Debiutował w niej jako Pinkerton w Madame Butterfly Giacoma Pucciniego, a następnie śpiewał m.in. partie: Nemorina w Napoju miłosnym Gaetano Donizettiego, Sándora Barinkay’a w Baronie cygańskim Johanna Straussa, Parysa w Pięknej Helenie Jacques‘a Offenbacha, Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego, Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego, Walthera w Tanhäuserze Richarda Wagnera, Don Narciso w Turku we Włoszech Gioacchino Rossiniego.

W 2014 roku artysta brał udział w serii spektakli Traviaty w Operze Narodowej w Montpellier (Francja), a w 2015 roku – jako Tamino w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta w Baden, w Austrii.

Andrzej Lampert ma także w repertuarze dzieła oratoryjne – w 2014 roku śpiewał w Wiedniu partię Ewangelisty w Pasji według św. Mateusza Johanna Sebastiana Bacha pod dyrekcją Conrada Artmüllera; partię tenorową w tym dziele śpiewał też rok później w Salzburgu.

Śpiewak ma na koncie wiele nagrań, w tym m.in. jedyne nagranie opery Paria Stanisława Moniuszki (DUX) oraz partie wokalne do filmu Music War and Love.