ETR

Alexandre BLOCH

Alexandre BLOCH

29-letni dyrygent, zasłynął już w świecie nie tylko nagrodami zdobytymi w dyrygenckich konkursach, ale nade wszystko niezwykłym entuzjazmem i energią, jakie cechują prowadzone przezeń koncerty. Te cechy podkreślają wszyscy krytycy, a media rozpisują się o ogromnym dynamizmie młodego Francuza i o jego fantastycznej technice.

Międzynarodową uwagę zwrócił na siebie, gdy w 2012 roku wygrał prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki Donatelli Flick w Londynie. A że konkurs ten organizowany jest we współpracy z London Symphony Orchestra, jego laureat zostaje asystentem głównego dyrygenta tej słynnej orkiestry.

W 2012 roku Alexandre Bloch zastąpił Marissa Jansonsa i poprowadził trzy koncerty ze znakomitą amsterdamską orkiestrą Concertgebouw. Holenderska prasa porównywała go wtedy do słynnego wenezuelskiego dyrygenta Gustavo Dudamela, podkreślając jednocześnie, że francuski dyrygent zgodził się na zastępstwo zaledwie tydzień przed pierwszym koncertem.

W tym samym roku Bloch otrzymał dwuletnie stypendium Sir Johna Zochonisa w Royal Northern College of Music w Manchesterze, co pozwoliło mu przez dwa sezony pracować z takim zespołami jak Hallé Orchestra, BBC Philharmonic Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra i Manchester Camerata.

Młody artysta występował już w słynnych salach koncertowych Europy, w tym w Barbican Center w Londonie, w Royal Concertgebouw w Amsterdamie, w Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, w Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu.

Niezależnie od kariery jaką robi na międzynarodowych estradach, Alexandre Bloch jest też dyrektorem muzycznym Orchestre Antipodes, którą założył w 2011 roku. Orkiestra skupia około 40 młodych, utalentowanych muzyków, absolwentów prestiżowych uczelni muzycznych Europy , a za swój cel stawia odnowienie dialogu między publicznością a wykonawcami.

Alexandre Bloch urodził się w 1985 roku. Muzyczną przygodę rozpoczął w wieku 6 lat od gry na wiolonczeli, z której dyplom uzyskał w Konserwatorium w Orleanie. W 2006 roku rozpoczął studia kompozytorskie i dyrygenckie w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu, które ukończył w 2010
roku.!