ETR

Alexandra Soumm

Alexandra Soumm

Alexandra Soumm urodziła się w Moskwie w 1989 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła pod okiem ojca w wieku pięciu lat. Po dwóch latach zagrała swój pierwszy koncert. W roku 2000 rozpoczęła naukę w konserwatorium w Wiedniu oraz na uniwersytecie w Grazu. Nad jej talentem czuwał wówczas wybitny skrzypek i pedagog Boris Kuschnir. Swoim doświadczeniem dzielili się z nią również Julian Rachlin i Nikolaj Znaider.

W roku 2002 Alexandra Soumm wygrała Vienna Conservatory Competition. Sukces ten zaowocował koncertem młodej artystki w wiedeńskim Konzerthaus. Jednocześnie otrzymała ona zaproszenie do występów podczas Festiwalu Radia Francuskiego w Montpellier oraz w Luksemburgu i Bratysławie.

W 2003 roku młoda skrzypaczka zagrała koncert w Theatre du Chatelet w Paryżu, a następnie na Międzynarodowym Festiwalu w Colmar. W tym samym roku wystąpiła z Russian National Orchestra w Berlinie. W 2004 roku, artystka zdobyła pierwszą nagrodę na Konkursie Eurowizji dla młodych muzyków w Lucernie. W sezonie 2005/2006 Alexandrze Soumm przyznano stypendium Herberta von Karajana oraz stypendium szwajcarskiego banku BSI.

Młoda skrzypaczka, której kariera nabrała zawrotnego tempa, współpracuje dziś m.in. z Israel Philharmonic Orchestra, Orchestre Philharmonique de Nice, Orchestre National de Lyon, Frankfurt Radio Symphonie, Royal Scottish National Orchestra i Tokyo Philharmonic.

W 2008 roku artystka nagrała dwupłytowy album z koncertem Brucha i pierwszym koncertem Paganiniego.

Alexandra Soumm gra na skrzypcach Francesco Stradivariego z 1735 roku, ofiarowanych jej przez firmę Machold Rare Violins.