ETR

Alexander Gilman

Alexander Gilman

Alexander Gilman urodził się w 1982 roku w Bambergu. W siódmym roku życia, po zaledwie 12 miesiącach nauki zadebiutował podczas koncertu na estradzie Filharmonii Monachijskiej. Po sukcesach w konkursach Jugend Musiziert, dwunastoletni wówczas Alexander został honorowym obywatelem rodzinnego miasta.
W wieku 15 lat zdobył pierwszą nagrodę w International Summit Music Competition w Nowym Jorku, a pięć lat później został laureatem International Young Violin Competition w Grecji.

Od 1998 roku Alexander Gilman pracował pod okiem Dorothy DeLay w Juilliard School. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich, które prowadzili: Itzhak Perlman, Aaron Rosand, Igor Ozim, Valery Gradow, Akiko Tatsumi, Mikhail Kopelman i Zakher Bron. W roku 2000 młody skrzypek rozpoczął naukę w mistrzowskiej klasie skrzypiec Zakhara Brona w Akademii Muzycznej w Kolonii. Studia te dały mu również możliwość pracy pod kierunkiem Maxima Vengerova i Vadima Repina.

Artysta koncertował m.in. w Kolonii, Monachium, Berlinie, Hamburgu, Frankfurcie, Wiedniu a także w Rosji, Azji i Stanach Zjednoczonych (głównie w Nowym Jorku). W czerwcu 2006 roku został laureatem WestLB Music Competition and Instrument Award 2006. Zdobycie nagrody wiązało się z użyczeniem artyście skrzypiec Antonio Stradivariego z 1684 roku, na których przed Gilmanem grał słynny skrzypek Frank-Peter Zimmermann.

W 2007 roku Alexander Gilmann nagrał swoją pierwszą płytę. Jej entuzjastyczne przyjęcie przez krytykę zaowocowało kolejnymi zaproszeniami na koncerty w prestiżowych ośrodkach muzycznych, a także przekazaniem skrzypkowi wspaniałego instrumentu Giovanniego Battisty Guadagniniego z 1761 roku.