ETR

Alex Kobrin

Alex Kobrin

Alex Kobrin urodził się w 1980 r. w Moskwie. Jako pięciolatek rozpoczął naukę gry na fortepianie
u Tatiany Zelikman w Szkole Muzycznej im. Gnessinych w rodzinnym mieście. Po trzech latach nauki wykonał Koncert f-moll Bacha, a rok później grał już I Koncert fortepianowy Beethovena. Naukę kontynuował w Konserwatorium Moskiewskim, które ukończył w 2003 roku. Podczas studiów otrzymał stypendium państwowe oraz stypendium Rosyjskiego Funduszu Kulturalnego.

Alex Kobrin jest laureatem pierwszej nagrody Premio Mozart 93 na Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców organizowanym przez włoską telewizję RAI w Paryżu, zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego im. Busoniego w Bolano oraz laureatem drugiej nagrody w Konkursie Hamamatsu 2003 (pierwszej nagrody nie przyznano). Najważniejszym osiągnięciem Kobrina jest zwycięstwo w dwunastej edycji prestiżowego konkursu Van Cliburna, które zaowocowało pierwszym w karierze artysty tournée po Stanach Zjednoczonych oraz zaproszeniami renomowanych europejskich festiwali muzycznych.

Wśród zespołów, z którymi występował Alex Kobrin są między innymi: New York Philharmonic Orchestra, Dallas Symphony Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, Moskiewska Państwowa Orkiestra Symfoniczna, Deutsches Symphonie Orchester Berlin. Recitale Kobrina oklaskuje publiczność w najważniejszech ośrodkach kulturalnych Europy. Artysta koncertuje także w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej i Azji.

W dorobku fonograficznym Alexa Kobrina znajdują się nagrania kompozycji F. Liszta i F. Chopina. Pianista wystąpił również w filmie dokumentalnym o Konkursie im. Van Cliburna In the Heart of Music, zrealizowanym przez ogólnoamerykańską sieć wydawców PBS.

Alex Kobrin jest wykładowcą w Moskiewskiej Państwowej Akademii Muzycznej im. Gnessinych.