ETR

Aleksandra SZMYD

Aleksandra SZMYD

soprano

Śpiewaczka ukończyła prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu prof. Ryszarda Karczykowskiego. Studiowała także w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien w klasie prof. Lindy Watson. Obecnie realizuje podyplomowy program na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. Claudi Visci.

Uczestniczyła też w kursach prowadzonych m. in. przez Ryszarda Karczykowskiego, Edith Lienbaher,  Nielsa Muusa, Petera Edelmana, Hao Jiang Tiana, Massimiliana Muralliego, Bożenę Harasimowicz, Katherinę Chu, Marianne Cornetti, Michaela Sylvestra, Leonarda Catalanotto, Jadwigę Romańską.

W 2015 roku, jako laureatka przesłuchań konkursowych w Bolonii i Nowym Jorku, została uczestniczką festiwalu iSING! (International Young Artists Festival) w Chinach, który odbył się pod honorowym patronatem Placido Domingo.  W jego ramach koncertowała jako solistka z Suzhou Symphony Orchestra w Culture Art Centre w Suzhou, z Shanghai Symphony Orchestra pod dyrekcją Yu Long w Shanghai Symphony Hall, a także w Grand Theatre w Hangzhou.

W 2017 roku zadebiutowała tytułową partią w Alcinie  Georga Friedricha Händla w wiedeńskim MuTh Theater. Następnie, w ramach Sommerakademie der Wiener Philharmoniker, wcieliła się w rolę Zuzanny w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta występując w czterech przedstawieniach  tej opery w Wiedniu, Grazu, Salzburgu oraz St. Pölten. W maju 2018 roku, w wiedeńskim Theater Akzent,  wykonała partię Ilii w Idomeneuszu, królu Krety  Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W kwietniu 2019 roku zadebiutowała w Theater an der Wien w Wiedniu w przedstawieniu Kandyda Leonarda Bernsteina.

Artystka zdobywała nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych  i wokalnych,  regularnie uczestniczy w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju.