ETR

Aleksandra RYKOWSKA

Aleksandra RYKOWSKA

Aleksandra Rykowska ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w 2007 roku, w klasie śpiewu solowego prof. Wojciecha Maciejowskiego w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2006-2007 była stypendystką Conservatorio di Musica di Santa Cecilia w Rzymie.

W 2005 roku, jeszcze jako studentka, zadebiutowała w Operze na Zamku w Szczecinie rolą Lucii w operze Rycerskość wieśniacza Pietro Mascagniego. W tym samym roku zdobyła wyróżnienie oraz nagrodę specjalną Opery Narodowej w Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach.

W latach 2008-2012 związana była z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W 2012 roku rozpoczęła współpracę z Connecticut Lyric Opera w Stanach Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała rolą Dorabelli w Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta. W dorobku artystycznym ma kilka pierwszoplanowych ról w Carmen Georges’a Bizeta, Cyruliku sewilskim i Włoszce w Algierze Gioacchino Rossiniego, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, Baronie cygańskim Johanna Straussa i Strasznym dworze Stanisława Moniuszki.

Jako solistka wzięła udział w takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal Greifswalder Bachwoche, Międzynarodowy Festiwal Musica Sacra, Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze w Kołobrzegu.

Artystka koncertuje w kraju i zagranicą (Niemcy, Włochy, Finlandia, Hiszpania, Litwa, USA) realizując zarówno projekty operowe, jak i wykonując dzieła oratoryjno-kantatowe oraz dając recitale solowe. Szczególne miejsce w jej repertuarze stanowią dzieła kompozytorów polskich. W dorobku fonograficznym posiada nagranie zapomnianych pieśni Apolinarego Szeluty. 

Aleksandra Rykowska w 2014 roku otrzymała tytuł doktora sztuki w dziedzinie wokalistyka na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie jest obecnie wykładowcą.