ETR

Aleksandra Olczyk

Aleksandra Olczyk

Aleksandra Olczyk jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w klasie śpiewu prof. Magdaleny Krzyńskiej. Swoje umiejętności doskonali też u prof. Heleny Łazarskiej w Wiedniu. Już w czasie studiów występowała na wielu estradach, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym podczas dwukrotnego tournée we Włoszech.

Śpiewaczka brała też udział w festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Tokio, Międzynarodowym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Festiwalu im. Krystyny Jamróz w Busku-Zdroju, Festiwalu Operowo-Operetkowym w Ciechocinku, XXV Festiwalu Mozartowskim w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Na scenach operowych pojawiała się jako Musetta (Cyganeria Giacomo Pucciniego), Frasquita (Carmen Georges’a Bizeta), Flaminia (Świat na księżycu Josepha Haydna).  W repertuarze ma także m.in.  partie: Atalanty (Kserkses Georga Friedricha Händla), Fiorilli (Turek we Włoszech Gioachino Rossiniego) oraz w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta:  Blondy (Uprowadzenie z seraju), Królowej Nocy (Czarodziejski flet).

Występowała w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Nova w Bydgoszczy, a także w Komische Oper w Berlinie i Joburg Theatre w Johannesburgu.

W repertuarze ma także dzieła oratoryjne. Współpracowała z filharmoniami: Krakowską, Pomorską, Podkarpacką, Częstochowską oraz Polską Filharmonią Sinfonia Baltica.

Jest laureatką konkursów wokalnych – m.in.: Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu, I nagrody na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, I nagrody oraz nagrody specjalnej za wyjątkowe predyspozycje estradowe na IX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Złote Głosy w Warszawie oraz głównej nagrody na III Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej Belcanto Per Sempre we Włocławku.