ETR

Agnieszka Makówka

Agnieszka Makówka

Muzyczną edukację otrzymała w rodzinnej Łodzi, gdzie w 1996 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną. Następnie rozpoczęła studia podyplomowe w Mozarteum w Salzburgu, w klasie prof. Horiany Branisteanu .

Już w czasie studiów podjęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, gdzie w 1995 roku debiutowała partią Jadwigi w Strasznym Dworze Stanisława Moniuszki. Rok później wyruszyła wraz z łódzką Filharmonią im. Artura Rubinsteina na tournee po Belgii i Francji z Requiem Wolfganga. Amadeusa Mozarta.

Śpiewaczka jest laureatką m.in. Międzyuczelnianego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (1992, II nagroda), Konkursu im. Roberta Schumana w Zwickau, Niemcy (1995, wyróżnienie), Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995, III nagroda) oraz finalistką Konkursu im. Antonina Dvoraka w Karlovych Varach, Czechy (1997).

Od 1998 roku artystka jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Ma w swoim dorobku ponad 30 partii operowych, wśród nich tak znaczące jak: Cherubin (Wesele Figara), Zerlina (Don Giovanni), Izabella (Włoszka w Algierze), tytułową rolę w Carmen, Prezjozilla (Moc Przeznaczenia), Amneris (Aida).

Wraz z Teatrem Wielkim w Łodzi odbyła liczne tournee po Europie z spektaklami: Carmen, Madame Butterfly, Rigoletto, Nabucco, Czarodziejski Flet.

Agnieszka Makówka współpracuje na stałe z Polską Orkiestrą Radiową oraz z wieloma filharmoniami w Polsce biorąc często udział w realizacji znaczących projektów muzycznych, takich jak Te Deum Pendereckiego, Requiem Mozarta, Stabat Mater Pergolesiego, Rossiniego czy też Szymanowskiego, a także Missa Solemnis Beethovena.

Z Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Łukasza Borowicza nagrała opery: Grażyny Bacewicz Przygoda króla Artura, Szymona Laksa Bezdomna jaskółka oraz Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego Monbar czyli Flibustierowie.

Za całokształt działalności artystycznej Agnieszka Makówka otrzymała m.in. nagrodę Polskiej Akademii Nauk (2000), nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego (2006), Złotą Maskę za rolę Cherubina w Weselu Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi (2006/2007).