ETR

Agata Szymczewska

Agata Szymczewska

violin

Choć urodziła się w Gdańsku, a dorastała w Koszalinie, to jednak tu, w Poznaniu, uważano, że to nasza Agata wygrała Wieniawskiego. Bo przecież była wtedy studentką poznańskiej Akademii Muzycznej, w klasie prof. Bartosza Bryły (ukończyła ją w 2007 roku). I niebawem oficjalnie zamieszka w Poznaniu. Od roku 2004 studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze, w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna.

Skrzypaczka jest laureatką m.in. Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary (Kanada, 2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Yampolskiego w Moskwie (Rosja, 2006). Na swoim koncie ma występy w wielu krajach Europy oraz w Chinach, Japonii, Kanadzie i Izraelu.

W 2005 roku na zaproszenie Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza prowadzonej przez niego orkiestry podczas tournée po Japonii i Chinach. Od wielu lat uczestniczy też w zainicjowanej przez Ozawę Summer Music Academy w Szwajcarii.

W 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz, w stulecie urodzin tej polskiej kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon.

Skrzypaczka jest laureatką wielu nagród, w tym London Music Masters, przyznanej w 2009 roku po raz pierwszy przez komitet złożony z członków London Philharmonic Orchestra, Wigmore Hall i Royal College of Music.

W tym samym roku zadebiutowała w Wigmore Hall w Londynie. Za miesiąc grać będzie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, pod dyrekcją Osmo Vanska.