ETR

Adriana KOHÚTKOVÁ

Adriana KOHÚTKOVÁ

Urodziła się w 1966 w Bratysławie. Jest absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie, w klasie prof. Hany Bandovej. Od 1993 roku jest solistką Słowackiego Teatru Narodowego w Bratysławie, gdzie wykonała wiele partii z międzynarodowego repertuaru (m.in. Gilda w Rigoletcie, Konstancja w Uprowadzeniu z seraju, Donna Anna w Don Giovannim, Nedda w Pajacach, Amina w Lunatyczce, Violetta w Traviacie, tytułowa Łucja w Łucji z Lammermoou, Marie w Córce pułku, Tatiana w Eugeniuszu Onieginie).

Swoją karierę zaczęła jako sopran koloraturowy, by następnie przejść do repertuaru lirycznego i dramatycznego. Z zespołem Słowackiego Teatru Narodowego wystąpiła w Paryżu (Olimpia w Opowieściach Hoffmanna) i Japonii (Musetta w Cyganerii). W 1998 roku wystąpiła w dziesięciu przedstawieniach w Teatrze Wielkim w Genewie w roli Luizy w Zaręczynach w klasztorze Prokofiewa. W związku z sukcesem tej inscenizacji, artystka otrzymała propozycję udziału w dalszych koprodukcjach.

Latem 2002 roku odniosła wielki sukces jako Konstancja w Uprowadzeniu z seraju na festiwalu operowym w Budapeszcie. W listopadzie 2005 roku z sukcesem wykonała kantatę sceniczną Carla Orffa Carmina burana w Madrycie. W 2006 roku jej międzynarodowa kariera nabrała tempa. Wystąpiła w Requiem – Oratorio spei Juraja Filasa, które miało światową premierę w Fuldzie. W Lubljanie wykonała partię Violetty w Traviacie, a w operze hamburskiej odniosła wielki sukces jako Marie w Córce pułku. Od kwietnia 2009 roku występuje w Teatrze Wielkim w Warszawie grając tytułową rolę w Lukrecji Borgii Donizettiego.