ETR

Adam Kruszewski

Adam Kruszewski

Adam Kruszewski ukończył studia w klasie Edmunda Kossowskiego w Akademii Muzycznej
im. F. Chopina w Warszawie. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego
w s-Hertogenbosch (1987), Grand Prix Konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (1988) oraz międzynarodowych konkursów wokalnych w Rio de Janeiro (1989) i w Nantes (1989).

Po ukończeniu studiów Adam Kruszewski związał się z Warszawską Operą Kameralną. Na jej scenie wcielał się w bohaterów oper Mozarta, Rossiniego i Donizettiego. Praca w zespole opery dała mu także możliwość prezentacji swych umiejętności na wielu renomowanych scenach europejskich. Był solistą Wiener Kammeroper, z którą odbył tournée po Japonii, Korei Południowej i Chinach. W 1993 r. podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Warszawie. Na jego scenie wykreował m.in. Figara
w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Adama w Raju utraconym Pendereckiego, rolę tytułową
w Macbecie i Anckarstroema w Balu maskowym Verdiego, Alberta w Wertherze Masseneta, Sharplessa w Madame Butterfly Pucciniego, Miecznika w Strasznym dworze Moniuszki i tytułowego Don Giovanniego Mozarta.

Adam Kruszewski współpracował także z paryską Opéra Bastille, Szkocką Orkiestrą BBC
w Glasgow, State Theatre w Pretorii (RPA) i Operą Narodową w Pradze.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w karierze artysty był występ z Placido Domingo (Zabrze, 1992 r.), podczas którego partnerował jednemu z największych tenorów naszych czasów we fragmentach Don Carlosa
G. Verdiego i Cyganerii G. Pucciniego.
W roku 2004 otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą rolę męską sezonu 2000/2001 — Jagona w Otellu Verdiego, zrealizowanym w Operze Narodowej.

Adam Kruszewski ma w repertuarze liczne partie solowe w utworach oratoryjno — kantatowych, m.in. Stabat Mater Szymanowskiego, Carmina Burana Orffa , Messa di Gloria Rossiniego, VIII Symfonii Mahlera, Les espaces du sommeil Lutosławskiego, Beatus vir Góreckiego. Wykonuje również pieśni Chopina, Moniuszki, Mahlera. W dorobku artystycznym ma liczne nagrania płytowe dla wytwórni polskich i zagranicznych.