ETR

Juho POHJONEN

Juho POHJONEN

piano

Juho Pohjonen jest dziś jednym z najbardziej interesujących wykonawców. Fiński pianista występuje w Europie, Azji i Ameryce zarówno z orkiestrami symfonicznymi, podczas solowych recitali i jako kameralista. Słynie z wykonywania muzyki z kręgu kultury nordyckiej, a jego ciągle rosnąca dyskografia obejmuje muzykę fińskich kompozytorów takich jak Esa-Pekka Salonen i Kaija Saariaho.

W sezonie 2018/2019 występował jako solista z amerykańskimi orkiestrami wykonując koncerty fortepianowe Wolfganga Amadeusa Mozarta i Johannesa Brahmsa. W ramach współpracy z Chamber Music Society of Lincoln Center miał okazję wykonywać XII Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Wolfganga Amadeusa Mozarta wraz z Escher Quartet oraz kameralne utwory Siergieja Prokofiewa i Ludwiga van Beethovena w duecie ze skrzypkiem Angelo Xiang Xu podczas tournée po Stanach Zjednoczonych. Wśród ważniejszych występów w tym sezonie wymienić należy też wykonania VIII Sonaty Aleksandra Skriabina i DichotomieEsa-Pekki Salonena. Koncertował w Hiszpanii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych grając utwory m.in. Wolfganga Amadeusa Mozarta i Ludwiga van Beethovena oraz suity Jeana-Philippe’a Rameau. Obok klasyki repertuaru pianistycznego wykonywał koncerty fortepianowe Esa-Pekki Salonena i Einara Englunda, między innymi z fińskimi orkiestrami symfonicznymi z Turku i Tampere.

Pianista wystąpił z recitalami m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku, Kennedy Center w Waszyngtonie oraz w  Wigmore Hall w Londynie. Koncertował w najważniejszych centrach życia muzycznego w Europie m.in. Antwerpii, Hamburgu, Helsinkach, Sankt Petersburg, Warszawie, podczas prestiżowych festiwali muzycznych m.in. w Lucernie, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Gilmore Keyboard Festival.

Grał z takimi orkiestrami jak Los Angeles Philharmonic, San Francisco Symphony, Atlanta Symphony, Buffalo Philharmonic, Danish National Symphony, Finnish Radio Symphony, Helsinki Philharmonic, fińską Avanti! Chamber Orchestra, orkiestrami radia szwedzkiego, orkiestrą radiową w Mälmo, Orkiestrą National Arts Centre w Ottawie, brytyjskimi Philharmonic Chamber Orchestrai Scottish Chamber Orchestra. Współpracował z takimi dyrgentami jak Marin Alsop, Lionel Bringuier, Marek Janowski, Kirill Karabits, Esa-Pekka Salonen, Markus Stenz, Pinchas Zukerman, Robert Spano.

Pianista może poszczycić się albumami płytowymi m.in. Plateaux, Maps and Legends, z muzyką kompozytorów nordyckich nagranych z Duńską Orkiestrą Symfoniczną, czy muzyką kameralną Jeana Sibieliusa i Kaiji Saariaho nagraną wraz z Sibelius Trio z okazji stulecia niepodległości Finlandii (2017).

Artysta rozpoczął studia pianistyczne w 1989 w akademii juniorów Akademii Sibeliusa w Helsinkach, następnie ukończył tę uczelnię z wyróżnieniem w 2008 roku. Był zwycięzcą międzynarodowych i fińskich konkursów, m.in. Nordic Piano Competition w Nyborgu (Dania, 2004), konkursach wykonawczych w Sztokholmie, Helsinkach oraz laureatem Prokofiev Prize na Dublin International Piano Competition (2003).