Natalie Clein
Clein
Wszystko gra z pasją – napisał o niej brytyjski The Times. A The Oxford Times poszedł dalej przyznając, że słuchacze przeżywają szok, kiedy wiolonczelistka przestaje grać, bo nagle uświadamiają sobie, że znów powrócili do realnego świata.
Jako solistka zadebiutowała w 1997 roku podczas BBC Proms, największego na świecie, trwającego od lipca do września, festiwalu muzyki klasycznej w londyńskiej Royal Albert Hall. Debiut 20-latki był niezwykle udany – od tego czasu zaczęła występować z orkiestrami prowadzonymi przez najznakomitszych dyrygentów świata.
Trzy lata wcześniej zwróciła na siebie uwagę, zdobywając tytuł Młodego Muzyka Roku BBC, a następnie zwyciężyła w Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków, będąc pierwszą w historii tego konkursu Brytyjką, która sięgnęła po jego najwyższy laur. Dziś gra na najznamienitszych estradach Europy, obu Ameryk, Azji, Nowej Zelandii i Australii.
Natalie Clein bardzo ceni muzykę kameralną i dlatego często współpracuje z orkiestrami i zespołami kameralnymi. Artystka znana jest także z tego, że lubi łączyć tradycyjny repertuar z bardziej eksperymentalnymi utworami.
Podczas tego koncertu warto też zwrócić uwagę na prowadzącego. W tej nietypowej dla siebie roli – prof. Wiktor Osiatyński, wybitny prawnik i socjolog, o którym mówi się, że jest w stanie pojechać na koniec świata, żeby posłuchać symfonii Gustava Mahlera.