ETR

Jakub KASZUBA

Jakub KASZUBA

oboe

Jakub Kaszuba, solista-oboista Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, kolejne etapy  edukacji muzycznej przeszedł w rodzinnym Poznaniu – od szkoły muzycznej I stopnia po muzyczną uczelnię. Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego, w klasie oboju prof. prof. Tomasza Gubańskiego i Mieczysława Koczorowskiego ukończył w 2014 roku. Jest także absolwentem studiów licencjackich w klasie śpiewu solowego prof. Marka Moździerza.

Swoje umiejętności doskonalił w ramach programu Erasmus+ w Akademii Muzycznej w Malmö (Szwecja), w klasie oboju prof. Bjørna Carla Nielsena oraz w Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff (Wielka Brytania) w klasie Johna Andersona. Uczestniczył także w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znanych oboistów, takich jak: Burkhard Glaetzner, Giovanni Brianti, Maurice Bourge, Marino Bedetti, Robertas Beinaris.

Jakub Kaszuba jest laureatem kilkunastu konkursów solowych i kameralnych (m.in. w Wilnie, Kownie, Sarre-Union (Francja), Ragusie (Sycylia), Sanoku, Radziejowicach, Przemyślu, Mławie, Solcu, Olsztynie, Tczewie).

Artysta prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą, zarówno jako solista i kameralista (członek zespołów: Familiare, New Harmony Trio, Simitu Duo), jak i muzyk orkiestrowy (obój, rożek angielski, obój d’amore). Współpracował m.in.: z  L’autunno orchestra, Collegium F, CoOperate Orchestra, orkiestrą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Orkiestrą Reprezentacyjną Sił Powietrznych w Poznaniu, Sinfoniettą Polonią, Sinfonią Baltica w Słupsku, Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej. W 2017 roku był członkiem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a od 2018 roku związany jest z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, z którą dwukrotnie wystąpił jako solista – w 2021 roku podczas koncertu inauguracyjnego Festiwalu Poznańska Wiosna Muzyczna, w kompozycji Tadeusz Bairda Cztery dialogi na obój i orkiestrę kameralną oraz w 2022 roku, w obojowym Koncercie d-moll Alessandra Marcella.