Tomasz RITTER
Tomasz RITTER
Jego interpretacje Poloneza d-moll Karola Kurpińskiego oraz utwory Fryderyka Chopina wykonane na trzech instrumentach historycznych: kopii fortepianu firmy Buchholtz z lat około 1825-1826, fortepianie marki Pleyel z 1842 roku oraz fortepianie Erarda z roku 1837 sprawiły, iż to właśnie 23-letni wówczas Tomasz Ritter wygrał w Warszawie, w 2018 roku, I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Wykonań tych można posłuchać na płycie CD wydanej przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, organizatora konkursu – nagrań dokonano podczas przesłuchań konkursowych w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej we wrześniu 2018 roku. Rok później, po recitalu artysty w Berlinie wiosną 2019 roku, magazyn International Piano okrzyknął go nieustraszonym poszukiwaczem przygód.
Pochodzący z Lublina pianista, absolwent Wydziału Wykonawstwa Historycznego i Współczesnego moskiewskiego Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasach Marii Uspienskiej i Aleksieja Szewczenki (klawesyn) i Alexeia Lubimova (fortepian i fortepian historyczny) kontynuuje obecnie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu u Huberta Rutkowskiego (fortepian, fortepian historyczny) oraz Menno van Delfta (klawesyn). Uczestniczył także w kursach mistrzowskich m. in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym klawesynów Petrem Šeflem oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha.
W 2011 roku zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów “Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, otrzymał również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz wiele nagród pozaregulaminowych. Pierwszą nagrodę oraz nagrodę dziennikarzy zdobył także na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Muzyków w 2010 roku w Enschede (Holandia). Natomiast w roku 2017 otrzymał pierwszą nagrodę w kategorii klawesynu na konkursie „Sozwiezdije Johanna Sebastiana Bacha” w Korolowie (Rosja).
Artysta koncertował w wielu krajach Europy oraz w Japonii, grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz, Dirk Vermeulen, Maasaki Suzuki. Występował m.in. z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą XVIII wieku, {oh!} Orkiestrą Historyczną, Bach Collegium Japan. Uczestniczył też w festiwalach muzycznych (m. in. Chopin i jego Europa w Warszawie, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Rubinstein Piano Festival w Łodzi, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Chopin w barwach jesieni w Antoninie, Festiwal Braci Wieniawskich w Lublinie, Hudebni Festival Ludwiga van Beethovena w Teplicach (Czechy), Nohant Festival Chopin (Francja), Pianotune Festival w Hasselt i Maasmechelen (Belgia), Dekabrskije wieczera w Moskwie, Chopin-Festival Hamburg).