NIEPRZEMIJAJĄCA HISTORIA LUDZKIEGO DUCHA – O SEZONIE 2019/2020

Muzyka jest większym objawieniem niż cała mądrość i filozofia.

Te słowa Ludwiga van Beethovena – jednego z gigantów światowej muzyki, którego 250. rocznicę urodzin będzie w 2020 roku obchodził świat – mogą stanowić motto 73. sezonu artystycznego naszej instytucji. A obok geniusza z Bonn klamrą spinającą ów sezon stanie się Stanisław Moniuszko. W 200. rocznicę jego urodzin, przypadającą w 2019 roku, przygotowaliśmy prezentacje nie tylko operowych dzieł autora Halki i Strasznego dworu.

Zestawienie muzyki tych twórców staje się swoistym symbolem tego, co proponujemy naszym odbiorcom w tym sezonie: ważne i ciekawe utwory polskiej literatury muzycznej oraz światowe arcydzieła wszech czasów. A także kompozycje nieznane lub niezmiernie rzadko wykonywane. Poza wspomnianymi jubilatami rozbrzmiewać też będzie muzyka innych twórców, których rocznice urodzin lub śmierci obchodzone są w latach 2019 i 2020 – Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Roberta Schumanna czy Richarda Straussa.

Pozostając przy jubileuszach – jesienią 2019 roku upłynie osiemdziesiąt lat działalności Poznańskich Słowików, najbardziej rozpoznawalnego polskiego chóru, od prawie siedmiu dekad związanego z Filharmonią Poznańską. Z tej okazji zespół wykona (nie tylko w Poznaniu) ulubione dzieło Stefana Stuligrosza, oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händla – twórcy, którego Beethoven cenił najwyżej spośród swych poprzedników.

Cieszymy się, że nasze zaproszenie do udziału w koncertach tego sezonu przyjęło tak wiele gwiazd światowych estrad; niektóre pojawią się w Poznaniu po raz pierwszy. Pośród nich – zjawiskowa skrzypaczka Midori – jako artystka-rezydentka. Przedstawimy również niemałe grono młodych wirtuozów XXI wieku.

Dotychczasowe serie koncertowe urozmaici cykl Beethoven nasz współczesny, zaplanowany na cały rok 2020, który przyniesie wykonanie wszystkich symfonii i koncertów fortepianowych jubilata, a także innych ważnych utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, jakże lubianych przez publiczność. Warto tutaj dodać, że samotnik z Bonn nie komponował dla sobie współczesnych, bowiem jego wizja dzieła wybiegała daleko poza ówczesne ramy sztuki muzycznej. On tworzył dla przyszłych pokoleń. Cieszymy się, że udało nam się zgromadzić wielu wybitnych interpretatorów jego partytur z różnych kręgów kulturowych i estetyk, dzięki czemu zapowiada się nadzwyczajne muzyczne święto.

Radują nas zaproszenia naszej orkiestry na międzynarodowe festiwale muzyczne w Polsce i poza nią oraz na występy w prestiżowych salach Europy. Tym bardziej, że wykonywać tam będziemy – oprócz koncertów Fryderyka Chopina i Henryka Wieniawskiego – utwory mocno zapomnianych polskich kompozytorów-emigrantów: Romana Palestra i Aleksandra Tansmana.

Poza koncertami z udziałem orkiestry Filharmoników Poznańskich, o czym warto niekiedy wspomnieć, nasza instytucja przygotowuje i wykonuje każdego sezonu (w ramach Pro Sinfoniki) ponad 1100 koncertów edukacyjnych, m.in. w cyklach: Muzykoteka młodego człowieka, Muzykoteczka (dla dzieci do 6 lat) czy Muzomobil (wyruszający omal każdego dnia z artystami i prelegentami w różne miejsca Wielkopolski). W ten sposób przybliżamy najmłodszym magiczny świat i piękno muzyki – nie zawsze poważnej. I wychowujemy grono przyszłych bywalców naszych „dorosłych” koncertów, mając nadzieję, że sala koncertowa Filharmonii Poznańskiej zawsze będzie gromadziła takie tłumy publiczności jak obecnie.

W sezonie 2019/2020 ukażą się kolejne albumy płytowe Orkiestry Filharmonii Poznańskiej (z udziałem znakomitych chórów: Filharmonii Narodowej oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także wspaniałych śpiewaków-solistów), w tym z premierowymi nagraniami dzieł Stanisława Moniuszki: opery Paria (we włoskiej wersji językowej) oraz zapomnianych litewskich kantat mitologicznych: Milda i Nijoła.

Jak zeschłe liście – co pięknie i mądrze zauważył Stefan Kisielewski – opadają z czasem legendy o twórcach, a pozostaje to, co trwale wyrzeźbili w muzycznym tworzywie: potężne artystyczne konstrukcje – jedyna nieprzemijająca historia ludzkiego ducha. Na szczęście dla nas – współczesnych, fantastyczna muzyka wyszła nie tylko spod pióra Beethovena, do którego odnoszą się powyższe słowa… I niechaj ona przyniesie Państwu jak najwięcej niezapomnianych przeżyć.

Ciesząc się na spotkania z Państwem, w imieniu artystów Filharmonii Poznańskiej, naszych gości oraz własnym, dziękujemy wszystkim, dzięki którym te wydarzenia mogą się odbyć.

Dyrektor Filharmonii Poznańskiej

Dyrygent-Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej