ETR

Bez muzyki, życie byłoby pomyłką… – o sezonie 2021/2022

Wypowiadając te słowa Fryderyk Nietzsche wyraził wprawdzie swą prywatną, subiektywną opinię, ale ileż niesie ona prawdy wiedzą ci, dla których ta dziedzina sztuki jest ważna.

Muzyka jest wspaniałym lekiem na różne formy zła, które tak bardzo się na nas rozlały. Zwłaszcza muzyka prezentowana na żywo. Wielu z nas przekonało się o tym dotkliwie w minionych kilkunastu miesiącach. I okazuje się, że coraz więcej osób chce  bezpośrednio i regularnie obcować z niezliczonymi jej skarbami. Staramy się więc czynić tyle, ile w naszej mocy, by w 75. sezonie artystycznym Filharmonii Poznańskiej tym oczekiwaniom jak najlepiej sprostać. Wierzymy, że to, co zaplanowaliśmy, uda się nam – mimo czyhających zagrożeń epidemiologicznych - urzeczywistnić.

Szanowni Melomani, Drodzy Przyjaciele Filharmonii Poznańskiej, zachęcamy Państwa do zapoznania się programem sezonu 2021/2022.

Dotychczasowe sprawdzone cykle i przedsięwzięcia uzupełniamy nowymi – np. serią koncertów „Filharmonicy Berlińscy w Filharmonii Poznańskiej” z udziałem solistów tej legendarnej orkiestry. Pamiętamy o zapraszaniu Państwa ulubionych artystów – gwiazd światowych estrad, ale również o przedstawianiu gwiazd jutra, w tym zwycięzców najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak Królowej Elżbiety czy Chopinowskiego. Również o nadziejach muzyki polskiej – twórcach i wykonawcach.  Pamiętamy też  o naszych wielkich poprzednikach: Stanisławie Wisłockim (w 100. rocznicę urodzin) - twórcy naszej orkiestry, lecz i zarazem świetnym kompozytorze, Zdzisławie Śliwińskim i Zdzisławie Dworzeckim (w 25. rocznice śmierci przypadające w 2022 roku) – dyrektorach, którzy tak wiele wnieśli w rozwój naszej instytucji.

Nie wątpimy, że – mimo rozlicznych czekających nas trudności, wynikających także z niełatwych warunków lokalowych, w których pracują nasze zespoły i pracownicy – publiczności dane będzie przeżyć sporo niezapomnianych chwil i wzruszeń podczas koncertów kolejnego sezonu, na które najserdeczniej zapraszamy.

W imieniu całej „rodziny” Filharmonii Poznańskiej, dziękujemy Państwu za to, że tak wielu z Was, od tylu lat, tak bardzo utożsamia się z naszą instytucją; również w tych specyficznych – zarówno dla Państwa, jak i dla nas – czasach.

Wojciech Nentwig
Dyrektor Filharmonii Poznańskiej

Łukasz Borowicz
Dyrektor muzyczny - dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej